OBJEVTE MODERNÍ OSVĚTLENÍ FLOS

VŠECHNA SVÍTIDLA V E-SHOPU

FLOS, to je nadčasová designová klasika, která je sofistikovaná a jednoduchá zároveň. Osvětlovací objekty značky FLOS jsou funkční i atraktivní. Výjimečné návrhy z exkluzívních materiálů pro tuto značku tvoří známí světoví designéři, jako jsou Achille a Pier Giacomo Castiglioniovi, Tobia Scarpa, Philippe Starck a Jasper Morrison. FLOS nabízí řešení osvětlení pro vnitřní i venkovní prostory. Sortiment produktů pro vnitřní použití sahá od obytných prostor a kanceláří až po vybavení hotelů a obchodů. Také široká nabídka vysoce kvalitních svítidel pro venkovní použití je určena soukromým i firemním zákazníkům.

Sortiment designového osvětlení FLOS

FLOS - Euroluce 2017

Video preview image

Historie a milníky značky FLOS

Manufaktura na výrobu svítidel FLOS byla založena v roce 1962 Dinem Gavinou a Cesarem Cassinou v italském Meranu. Krátce poté se k zakladatelům připojila bratrská designérská dvojice Achille a Pier Giacomo Castiglioniovi a Tobia Scarpa a v roce 1964 je následoval Sergio Gadini v roli člena vedení společnosti. Ve stejném roce bylo sídlo společnosti přemístěno do Brescie u Milána. V roce 1971 otevřel tento italský výrobce osvětlení svou první mezinárodní pobočku v Německu. K dnešnímu dni má značka FLOS showroomy a pobočky po celém světě. Ředitelem společnosti je v současnosti Piero Gadini – syn Sergia Gadiniho.

Firemní filozofie značky FLOS

Již více než 50 let vytvářejí designéři značky FLOS osvětlovací objekty, vyjadřují nové nápady a vynášejí na světlo neprozkoumané emoce. Cílem těchto kreativních duší je udržet oheň provokace při životě tím, že hledají novou poetiku ve funkčnosti. Značka FLOS vytváří už od samého počátku produkty, které jsou dnes považovány za ikony.

Firemní filozofie se vždy zaměřovala na vytváření příležitostí pro nové talenty a na technickou a technologickou autoritu. Experimenty byly prováděny přednostně s cílem identifikovat revoluční materiály - jako je třeba „cocoon“ - a využívat nejmodernější technologická řešení. FLOS se pohybuje na hranici mezi uměním a designem, mezi řemeslnou a průmyslovou výrobou, mezi limitovanými edicemi a masovými počty, mezi myšlenkami jednotlivce a kolektivními nápady. V tomto prostředí FLOS neustále přetváří jazyk týkající se světla, vždy se zaměřuje na svobodu života a nový vzhled.

Partnerství a spolupráce značky FLOS

  • V roce 1974 koupila značka FLOS italskou společnost Arteluce, zabývající se designem osvětlení.

  • V roce 2005 získala značka FLOS většinový podíl ve španělské společnosti Antares, která je výrobcem osvětlovací techniky pro spotřebitelský trh.

  • Od roku 2015 spojuje FLOS své odborné znalosti v oblasti technologie a řemeslné zručnosti s know-how v oblasti servisu a orientace na zákazníky, kterými disponuje společnost Lukas, působící v oboru osvětlení.


Série a klasické modely značky FLOS

Od založení manufaktury na výrobu svítidel FLOS v roce 1962 zde designéři vytvářejí návrhy, které dosahují světového věhlasu. V roce založení bratři Castiglioniovi navrhli obloukovou lampu Arco, která se vyrábí dodnes.

FLOS Arco - revoluční LED oblouková lampa

Oblouková lampa Arco

Jedno z nejznámějších svítidel značky FLOS je dílo Achilla a Piera Giacoma Castiglioniových z roku 1962. Oblouková lampa Arco byla tehdy založena na uvědomění si skutečnosti, že pouliční lampy mají velký poloměr osvětlení. Bratři Castiglioniovi chtěli tuto vlastnost využít pro osvětlení interiéru a na tomto základě vytvořili obloukovou lampu Arco, skládající se z elegantního rámu z lesklé nerezové oceli a pevné základny z carrarského mramoru. Díky speciální perforaci v horní části stínidla vytváří oblouková lampa Arco atraktivní světelné efekty. Lampa, kterou lze charakterizovat jako matku všech obloukových lamp, byla dodnes mnohokrát kopírována. Arco je součástí stálé expozice Muzea moderního umění v New Yorku.

FLOS Taraxacum - Design závěsného světla

Závěsné svítidlo Taraxacum

Ještě před založením značky FLOS se Dino Gavina setkal s Arturem Eisenkeilem, vynálezcem a producentem z Merana. Použil velmi speciální techniku zvanou „cocoon“, při které se pryskyřice nastříkala na kovový rám. Šlo tehdy o nový materiál se speciální texturou, který brzy otevřel pro designéry osvětlení ve společnosti FLOS nové možnosti designu. Díky tomuto materiálu získalo světlo zvláštní kouzlo: mlžný, a tím jakýmsi způsobem magický materiál „cocoon“, podobný oblakům, filtroval světlo zvláštním způsobem. Designovou klasikou, kterou bratři Castiglioniovi s využitím této technologie navrhli již v roce 1960, je extravagantní závěsné svítidlo Taraxacum, které vyzařuje atraktivní a zároveň útulné světlo. Lampa dodnes neztratila nic ze své nadčasové atraktivity.


FLOS Taccia malý - stolní lampa LED

Stolní lampa Taccia

Další designovou klasikou z prvních let existence značky FLOS je stolní lampa Taccia. Má nastavitelný difuzor z průhledného, ručně foukaného skla a tělo z extrudovaného hliníku. Prototyp vyvinuli v roce 1962 bratři Achille a Pier Giacomo Castiglioniovi. Taccia je nyní dostupná v moderní, nové verzi s inovativním a vysoce účinným LED světelným zdrojem a difuzorem z průhledného plastu. Protože LED světelný zdroj je umístěn v základně svítidla, vzniká nepřímé světlo, které vytváří mimořádně náladovou atmosféru.

FLOS Foglio nástěnné světlo

Nástěnné svítidlo Foglio

Tobia Scarpa navrhl nástěnné svítidlo Foglio již v roce 1966. Tato lampa s plechovým obloukem zakřiveným směrem ke středu ztělesňuje maximální zjednodušení. Při rozsvícení světla se vytvoří vysoký kontrast, který zvýrazní zaoblené hrany. Nepřímý dopad světla nahoru a dolů vytváří velmi příjemnou světelnou atmosféru. Pokud je světlo zhasnuté, uplatní se ve své jednoduché přirozenosti vlastní elegantní vzhled zakřiveného oblouku.


FLOS Glo-Ball F3 - stojací lampa

Série svítidel Glo-Ball

Autorem série svítidel Glo-Ball od značky FLOS je Jasper Morrison. V roce 1998 tento designér navrhl nadčasovou sérii svítidel, která zahrnuje závěsné, stolní a stojací lampy. Stínidlo klasické lampy je tvořeno obloženým, ručně foukaným opálovým sklem s leptaným vnějším povrchem. Za jednoduchým tvarem se skrývá cíl maximálně rozptýlit světlo, a tomuto cíli svítidlo připomínající měsíc maximálně dostojí.

FLOS Miss K - Philippe-Starck stropní lampa

Ikona designu Miss Sissi

Stolní lampa Miss Sissi od francouzského designéra Philippa Starcka je designovou ikonou. Tato lampa byla navržena v roce 1991 a od té doby neztratila nic ze svého popového charakteru. V bílé verzi vypadá polykarbonátová lampa jednoduše, v barevnější verzi vytváří speciální světelné a barevné odlesky. Bez ohledu na to, kterou variantu si vyberete, poskytuje Miss Sissi velmi příjemné, náladové světlo.


FLOS Toio - stojací lampa prům

Svítidlo Toio

Svítidlo Toio se světlem namířeným ke stropu navrhl Achille Castiglioni v roce 1962. Inspirací mu byl francouzský umělec Marcel Duchamp a jeho „ready-mades“ - jak se označuje využívání předmětů každodenní potřeby k uměleckým účelům. Jako hlava lampy slouží světlomet automobilu, který dodává modelu Toio excentrický a zároveň funkční charakter. Dnes je Toio skutečnou klasikou mezi stojacími lampami a upoutá pozornost v puristicky laděných interiérech, navíc s bonusem vynikající svítivosti.

FLOS IC T1 Low designová stolní lampa červená

Řada svítidel IC

Designéra Michaela Anastassiadese inspirovalo k vytvoření řady svítidel IC, když pozoroval žongléra, jak nechává po svých pažích koulet žonglérské koule. IC působí dojmem, jako by se skleněné koule vznášely na tenké mosazné tyči nebo k ní lehounce přilnuly. Tento výrazný stylový model je dostupný jako závěsná, stojací a stolní lampa.


Ceny a ocenění

Nejvýznamnější italské ocenění za průmyslový design Compasso d'Oro bylo společnosti FLOS uděleno již několikrát - jednak za různé modely osvětlení, mimo jiné Luminator, Parentesi a Drop, jednak za činnost celé společnosti. V roce 2013 získala značka FLOS cenu Red Dot Design Award.

FLOS a muzea

  • S lampou Toio vtáhla značka FLOS do Muzea moderního umění v New Yorku

  • Coby partner londýnského Muzea designu dodala značka FLOS světla ke stolům v restauraci Parabola a salonku pro členyO značce FLOS

Země původu: Itálie (Merano)
Rok založení: 1962

Ocenění: Compasso d’Oro | Red Dot Design Award 2013

Adresa
Flos S.p.A.
Via Angelo Faini 2
25073 Bovezzo (Brescia), Itálie

Přeškrtnuté ceny na Světla24.cz odpovídají doporučené ceně výrobce.
Všechny ceny v Kč, vč. 21 % DPH a bez nákladů za dopravu

© 2023 Lampenwelt GmbH