UŽITEČNÉ INFORMACE

LUX Jednoduše vysvětleno

Lux, jednotka pro měření osvětlenosti, se v domácnostech používá jen zřídka kvůli složitému výpočtu a není nutná pro optimální osvětlení obytných a pracovních prostor. V komerčním prostředí je však výpočet luxů důležitý pro dodržení právních norem.


Co je to Lux?

Jednotka měření lux (lx) udává intenzitu osvětlení: 1 lux znamená, že plocha o rozloze 1m² je rovnoměrně osvětlena 1 lumenem.

Zatímco jas lampy se udává pomocí lumenů, luxy označují světlo, které dopadá na povrch - např. na stůl.

Vzhledem k tomu, že kromě lumenů má na hodnotu vliv také svítivost (kandela) světelného zdroje, vzdálenost od povrchu a prostorové podmínky, není specifikace luxů uvedena v podrobnostech o výrobku..


Jak lze vypočítat hodnota Lux?

Pro přesný výpočet osvětlenosti je nutný luxmetr, protože na jeho hodnotu mají vliv například odrazy světla od stěn a stropů. Hodnotu luxu lze přibližně vypočítat pomocí:

  • Hodnoty svítivosti světelného zdroje (Kandela)

  • Vzdálenosti zdroje světla od osvětlovaného povrchu

Vzorec pro výpočet luxu je následující:

Lux = Kandela / vzdálenost² (v metrech)

Příklad: svítidlo s úhlem vyzařování 90° a světelným tokem 320 lumenů má přibližně 170 kandelů. Visí v závěsném svítidle 80 cm nad deskou jídelního stolu. Výsledkem je intenzita osvětlení přibližně 270 luxů.

1. Vzdálenost (r)

2. Kandela (cd)

3. Lux (lx)


Intenzita osvětlení umělého a přirozeného světla - přehled

Pro pracoviště je závazný výpočet osvětlenosti na základě směrných hodnot evropské normy DIN EN 12464-1 "Osvětlení pracovních prostorů - Vnitřní pracoviště". ASR A3.4 "Osvětlení" a další zvláštní předpisy, např. pro pouliční osvětlení, se mohou rovněž použít. Pro soukromé domácnosti neexistují žádné předpisy.

Základní osvětlení v obytných prostorech

Příjemné základní osvětlení v obývacím pokoji, ložnici nebo jídelně má hodnotu přibližně 300 luxů. Toho můžeme dosáhnout pomocí stropního nebo závěsného osvětlení.

Větší intenzita světla pro různé činnosti

Pro činnosti závislé na světle, jako je šití nebo čtení, je ideální hodnota kolem 500 luxů. K tomu se používají další zdroje světla, například stojací a stolní lampy.

Tlumené světlo pro pocit pohody

Pokud má být v obývacím pokoji obzvlášť útulno, často se světlo ztlumí, například na 50 Luxů.

Světlo pro domácí kancelář

Pro osvětlení stolu je zapotřebí přibližně 500 – 1.000 Luxů. Dobrou volbou jsou stropní reflektory s přímou světelnou složkou nebo stolní svítidla. er­forder­lich.

Orientace v noci

10 až 50 Luxů jako orientační světlo postačí například k tomu, abyste v noci nenaráželi do okraje postele. LED pásky jsou dobrým řešením, které je navíc mimořádně vizuálně zajímavé.

Denní světlo Lux

Přirozené denní světlo

Přirozené denní světlo dosahuje v letních dnech bez mráčku až 100.000 Luxů, při zatažené obloze 20 000 luxů. V zimě dosahuje zatažená obloha přibližně 3500 luxů. Za soumraku je zde asi 750 luxů. Za úplňkové noci je 0,25 luxů.


Na kolik luxů je nastaven soumrakový senzor a detektor pohybu?

U mnoha čidel, např. u venkovních nástěnných svítidel, lze nastavit hodnotu luxů, při které se zapnou. Zpravidla se nastavuje na hodnotu 10 luxů. Je však třeba zkontrolovat správné zapnutí světla. Citlivost lze nastavit od několika luxů až po 1 000 nebo 2 000 luxů v závislosti na osobním pocitu a stavebních podmínkách. Nastavení se často provádí pomocí klíče na stavěcím šroubu - následné seřízení je proto nekomplikované. V návodu jsou uvedeny přesné informace o správném nastavení.

Ilustrace

Přeškrtnuté ceny na Světla24.cz odpovídají doporučené ceně výrobce.
Všechny ceny v Kč, vč. 21 % DPH a bez nákladů za dopravu

© 2023 Lampenwelt GmbH