TIPY

Třída ochrany IP

Jak dobře je svítidlo chráněno proti vlhkosti a cizím tělesům?

Třída ochrany IP poskytuje informace o ochraně proti dotyku, cizím tělesům a o ochraně proti vniknutí vody, které by mohlo vyvolat škodlivé účinky. Ve většině případů se termín IP ochrana označuje také jako třída ochrany IP. Třída ochrany se však vztahuje na zcela jinou vlastnost výrobku.


Co znamená třída ochrany IP?

Arcchio Lienna LED sloupkové světlo
Paulmann Special Line LED hrot v sadě

Aby zahradní světlo spolehlivě fungovalo za všech povětrnostních podmínek, má venkovní světlo kryt chráněný proti vodě.

Třída ochrany IP (anglicky International nebo také někdy označovaná jako Ingress Protection) poskytuje informace o tom, jak je výrobek chráněn proti vniknutí cizích těles a vlhkosti.

Skládá se ze dvou číslic: 1. číslice označuje ochranu proti dotyku (nebezpečných částí osobami nebo hospodářskými zvířaty) a způsob ochrany zařízení proti vniknutí cizích těles. Druhá číslice označuje ochranu proti vlhkosti. Čím vyšší číslo, tím vyšší ochrana. Svítidla mají zpravidla stupeň krytí od IP20 do IP68.

Kódy IP jsou definovány v normě DIN EN 60529:2014-09.


Tabulka tříd krytí IP

1. kódové číslo IPXX Proti vniknutí cizích těles
0 není chráněno
1 chráněné proti pevným cizím tělesům ≥ 50 mm
2 chráněné proti pevným cizím tělesům ≥ 12,5 mm
3 chráněné proti pevným cizím tělesům ≥ 2,5 mm
4 chráněné proti pevným cizím tělesům ≥ 1 mm
5 chráněno před prachem
6 prachotěsné
2. kódové číslo IPXX Proti proniknutí vody se škodlivými účinky
0 není chráněno
1 chráněné proti svislému odkapávání
2 chráněno proti šikmému odkapávání vody (sklon 15°)
3 chráněné proti vodní tříšti
4 chráněné proti stříkající vodě
5 chráněné proti tryskající vodě
6 chráněné proti intenzivně tryskající vodě
7 chráněno proti dočasnému ponoření do vody
8 chráněné proti trvalému ponoření do vody
9 chráněné proti vysokému tlaku a vysoké teplotě tryskající vody

Která třída krytí IP je vodotěsná?

Často se předpokládá, že IP44 je vodotěsná. To není pravda. Svítidlo je vodotěsné pouze tehdy, je-li chráněno proti dočasnému nebo trvalému ponoření. To platí pouze pro krytí IP67 a IP68.

Co znamená odolnost proti stříkající vodě?

Svítidla odolná proti stříkající vodě s krytím IP44 poskytují ochranu proti dešti. Přívalový déšť je naopak definován jako proud vody. Zde je vyžadováno krytí IP65.


Které typy ochrany jsou často využívány?

IP44

IP44

Ochrana proti cizím tělesům > 1 mm a stříkající vodě ze všech stran zajišťuje odolnost proti dešti. Navíc do nich nepronikne žádný hmyz. Často se používá pro svítidla na stěnu domu a - v závislosti na místě montáže - také ve vlhkých místnostech.

IP54

IP54

Ochrana proti stříkající vodě a lepší ochrana proti prachu vhodná pro použití ve sklepě, dílně nebo garáži. Na zahradě by neměly být umístěny nechráněné nebo zapuštěné do země, jelikož zde hrozí riziko jejich ponoření do vody.

IP65

IP65

Prachotěsné pouzdro a ochrana proti proudu vody při silném dešti. To znamená, že svítidlo lze instalovat i volně stojící, tj. bez střechy. Pokud existuje riziko, že výrobek bude dočasně ponořen do vody, je vyžadováno krytí alespoň IP67.


Kde je požadována jaká třída krytí IP?

V suchých místnostech, jako je obývací pokoj, se vlhkost neočekává. Proto zde lze použít svítidla s krytím IP20. Kromě venkovních prostorů však zvýšenou ochranu IP vyžadují především vlhké místnosti, jako je koupelna.

Druhy IP ochrany v koupelně

V koupelně je třeba počítat s vlhkostí a stříkající vodou. Proto je podle normy DIN VDE 0100-701:2008-10 vyžadováno minimálně IP44, IP65 nebo IP67 v závislosti na místě instalace.

Koupelna je rozdělena do tří chráněných oblastí:

Druhy IP ochrany v koupelně

IP44

Svítidla do 60 cm kolem vany nebo sprchy a do výšky 2,25 m musí být chráněna proti stříkající vodě.

IP65

Do výšky 2,25 m kolem sprchové hlavice a vany/sprchové vaničky musí být svítidla odolná proti proudu vody a mohou být používaná pouze s velmi nízkým napětím do 12 V.

IP67

V oblasti van a sprch musí být svítidla vodotěsná pro případ dočasného ponoření a mohou být provozována pouze s velmi nízkým napětím do 12 V.

Upozornění: Zdroj napájení i transformátor pro 12voltové systémy musí být umístěny mimo tyto tři oblasti.


Druhy IP ochrany v kuchyni

Druhy IP ochrany v kuchyni
Druhy IP ochrany v kuchyni

V obytném prostoru jsou svítidla s krytím IP20 pro kuchyň naprosto dostačující. Jedinou výjimkou mohou být například svítidla pod skříňkou v blízkosti dřezu. Zde se doporučuje krytí IP44. Pouze v komerčních oblastech je často vyžadován jiný typ ochrany.


Typy ochrany IP v suterénu a ve vlhkých místnostech

Typy ochrany IP v suterénu a ve vlhkých místnostech
Typy ochrany IP v suterénu a ve vlhkých místnostech

Zejména v prádelnách a garážích může být vysoká vlhkost, která může proniknout do svítidla a způsobit jeho poškození. Proto se pro tyto prostory doporučují svítidla s krytím IP44.


Typy IP ochrany na zahradě s jezírkem

Třída ochrany

Venkovní prostory jsou vystaveny všem povětrnostním podmínkám. Avšak ne každé svítidlo je stejně odolné vůči všem povětrnostním podmínkám. Místo instalace určuje správnou třídu krytí IP.

*Tyto informace jsou určeny jako vodítko. Čím více je oblast chráněna, tím nižší může být stupeň IP. Příkladem jsou zastřešená venkovní nástěnná svítidla s krytím IP23. V případě pochybností vždy požádejte o radu našeho odborníka a nechte instalací pověřte elektrikáře.

Pod střechou, stříškou nebo balkonem

Osvětlení v této části domu je chráněno architekturou, takže déšť zde neočekávejte. Proto je krytí IP23 dostatečné pro nástěnná a zabudovaná svítidla umístěna bezprostředně přímo pod střechou.

Na stěně domu

Zde je pravděpodobné, že svítidlo přijde do styku s deštěm. Proto jsou nutná svítidla odolná proti stříkající vodě s krytím IP44.

Samostatně stojící

Mnohá svítidla na cestách jsou trvale vystavena všem povětrnostním podmínkám, a proto jsou optimálně chráněna minimálně proti proudům vody, tj. silnému dešti, s krytím IP65. Pokud jsou dočasně ponořeny do vody, není krytí IP65 dostatečné.

V blízkosti zahradního jezírka

Zde je vyžadováno krytí IP67, stejně jako u zabudovaných podlahových svítidel, která mohou být v případě deště ponořena do vody. Podvodní svítidla mají krytí IP68 a maximální hloubku. Ve většině případů je také nutná drenáž.


Třídy ochrany IP ve vstupním prostoru a na příjezdové cestě

Třídy ochrany IP ve vstupním prostoru a na příjezdové cestě
Třídy ochrany IP ve vstupním prostoru a na příjezdové cestě

U svítidel umístěných blízko země hrozí, že budou při silném dešti alespoň na krátkou dobu ponořena do vody. Proto je potřeba používat vodotěsná svítidla s krytím alespoň IP67 - chráněná proti ponoření až na 30 minut. Ve většině případů je nutné zajistit také odvodňovací systém.


  • Bezplatná doprava nad 500 Kč
  • Vrácení do 30 dnů zdarma
  • Velký výběr produktů

Přihlašte se k odběru newsletteru pro exkluzivní slevy!

Přihlášení nic nestojí, za to na vás čekají skvělé akce, které se vyplatí.

250 Kupón

*Lze uplatnit pouze na Světla24.cz na jeden nákup a pouze jednou. Kód musí být použit při zadání objednávky. Všechny výrobky podléhají dostupnosti. Neplatí na vybrané značky. Minimální hodnota nákupu je 2 500 Kč. Tento kód je platný pouze 21 dní od data obdržení e-mailu s kódem.