UŽITEČNÉ INFORMACE
Standardizované zásuvky a patice umožňují rychlý přechod na LED nebo dokonce Smart Home.

OBJÍMKA A PATICE

jednoduché vysvětlení

Všechna svítidla před LED érou, ale i mnoho nových svítidel je vybaveno objímkami. Vzhledem k mnoha různým konstrukcím a aplikacím svítidel existují různé objímky. Pro každou z nich potřebujete žárovku s odpovídající paticí.


CO JE OBJÍMKA?

Objímka je součástí svítidla, např. závěsné nebo stolní lampy. Fixuje lampu a zajišťuje, že je napájena napětím.

Objímka
Objímka

CO JE PATICE?

Patice zajišťuje mechanický a elektrický kontakt s objímkou a je součástí svítidla, např. žárovky nebo úsporné žárovky.

Patice
Patice

KDE NAJDU INFORMACI O OBJÍMCE V E-SHOPU?

Specifikaci patice (u žárovek) nebo objímky (u svítidel) naleznete u příslušných údajů o výrobku.

Objímka

JAKÉ OBJÍMKY A PATICE JSOU K DISPOZICI?

Vzhledem k rozmanitosti svítidel pro různé použití existuje velké množství různých patic a objímek. Mnohé z nich v běžném životě nikdy neuvidíte, protože se jedná o speciální zdroje světla. Zejména v obytné části převažuje několik patic. Zde uvádíme nejběžnější objímky.

Základní zásuvka

NEJOBVYKLEJŠÍ VARIANTY

E27

Hojně se používají patice E27. Patice E27 s vnějším průměrem 27 mm má typický závit Edison: žárovka se zašroubuje do objímky závěsného, stolního nebo stropního svítidla.

E14

PaticeE14 jsou často používané u lustrů. Je to proto, že typickým tvarem žárovky E14 je tvar svíčky. Najdeme ho ale také například v mnoha stolních lampách. Patice E14 má také šroubový závit.

G9

Kompaktní světelné zdroje s paticí G9 a 9 mm vzdáleností mezi kontaktními kolíky se často používají u poměrně štíhlých svítidlech, kde by velké tvary žárovek byly nemyslitelné.

GU10

Patice GU10 s 10 mm vzdáleností mezi kontaktními kolíky jsou většinou používané u reflektorové žárovky pro bodové a bodové světlomety. Takzvaná bajonetová patice se zasune do zásuvky a poté se otočí. Více informací o kompatibilitě GU10 a GZ10 naleznete níže.

GU5.3

GU5.3 jsou nízkonapěťové žárovky s 5,33 mm vzdáleností mezi kontaktními kolíky. Doplněk MR16 popisuje reflektor. Osvětlovací těleso se používá hlavně v zapuštěných místech.

G5 T5

Zářivka T5 G5 nebo LED zářivka se dodnes používá hlavně pro osvětlení koupelen a technických místností a má oboustrannou patici s 5 mm vzdáleností mezi kontaktními kolíky


PROČ JE PŘECHOD NA LED TAK SNADNÝ?

Aby nebylo nutné při poruše halogenové žárovky vyměnit milovanou závěsnou lampu za novou, vyvinuli výrobci LED žárovky pro dodatečnou montáž. Jedná se o svítidla s moderní světelnou technologií LED, která jsou vybavena standardizovanou paticí, například E27. Toto svítidlo nyní může nahradit jakékoli svítidlo, které má rovněž patici E27. Základny a objímky jsou totožné!


GU10 A GZ10: KTERÉ OBJÍMKY A PATICE JSOU KOMPATIBILNÍ?

GU10 a GZ10 nejsou ve všech případech kompatibilní. Rozdíl spočívá ve spodní hraně základny a tvaru patice. U patic GU10 je spodní okraj patice zkosený. V souladu s tím má patice GU10 také odpovídající uložení. Proto se žárovka GU10 hodí jak do patice GU10, tak do patice GZ10. Žárovka GZ10 je však na spodním okraji rovná, což znamená, že se hodí pouze do patice GZ10.

Barevné pruhy

  • Bezplatná doprava nad 500 Kč
  • Vrácení do 30 dnů zdarma
  • Velký výběr produktů

Přihlašte se k odběru newsletteru pro exkluzivní slevy!

Přihlášení nic nestojí, za to na vás čekají skvělé akce, které se vyplatí.

250 Kupón

*Lze uplatnit pouze na Světla24.cz na jeden nákup a pouze jednou. Kód musí být použit při zadání objednávky. Všechny výrobky podléhají dostupnosti. Neplatí na vybrané značky. Minimální hodnota nákupu je 2 500 Kč. Tento kód je platný pouze 21 dní od data obdržení e-mailu s kódem.