UŽITEČNÉ INFORMACE

OSVĚTLENÍ SCHODIŠTĚ
7 rad pro větší bezpečnost, styl a funkčnost

Schodiště se může stát díky světlu opravdovým architektonickým skvostem – doma i na zahradě. Primárním cílem světel na schody je však vždy bezpečnost. Jejich úkolem je umožnit jasné rozpoznání rozměrů schodiště a zejména jednotlivých schodů. Tím se sníží nebezpečí zakopnutí a s tím spojené se riziko úrazů.


Č.1

Všeumělové – stropní svítidla

Stropní svítidla v horní části schodiště jsou rozšířeným způsobem výborného a bezpečného osvětlení schodů. Pro rovnoměrné a jasné osvětlení je třeba široký úhel paprsku; optimální podmínky pro kvalitní osvětlení schodiště nabízejí také LED panely. Naopak nevhodné je v případě osvětlení

Všechna stropní svítidla


Č.2

Základní osvětlení s pomocí nástěnných světel

U nástěnných světel v prostoru schodiště je obzvláště důležité, aby neoslňovala. Příliš oslňující světla by při chůzi po schodech rušila a zvyšovala riziko nehody. Proto většina nástěnných světel svítí nepřímo nebo má nějaký kryt, např. stínidlo ze satinovaného skla.

Všechna nástěnná světla


Č.3

Osvětlení jednotlivých schodů zapuštěnými nástěnnými světly

Zapuštěná nástěnná světla, umístěná paralelně se schodištěm, jasně a zároveň velmi hezky osvětlují strukturu jednotlivých schodů. Optimální jsou zapuštěná nástěnná svítidla vedle každého schodu nebo v pravidelných odstupech jen vedle některých schodů.


Umisťují se ve výšce kotníku – přitom nehrozí riziko zakopnutí, protože se stávají součástí designu schodů. Je však nutno již v rané fázi stavby myslet na příslušné elektrické vývody.

Všechna zapuštěná světla


Č.4

Závěsná svítidla přinášejí styl

Závěsné světlo promění i to nejjednodušší schodiště v elegantní a atraktivní architektonický prvek. Závěsná svítidla s nádherným designem se umisťují do úrovně očí a navíc dokáží dobře napomoci osvětlení prostoru schodiště.


Může se však ukázat, že některé části schodiště nebudou úplně osvětlené. V tomto případě by měla být koncepce osvětlení rozšířena o další světelné zdroje.

Všechna závěsná svítidla


Č.5

Světla pro osvětlení schodiště s detektory pohybu

Senzorem ovládané osvětlení schodiště výrazně zvyšuje bezpečnost a pohodlí – světlo se totiž rozsvítí automaticky, když se přiblížíte ke schodům. Přitom je důležité používat pouze světelné zdroje, které okamžitě dosáhnou 100% jasu. To je případ LED žárovek, ale ne energeticky úsporných žárovek.


Minimální doba svícení se stanoví takto: nejpomalejší obyvatel, třeba nejstarší člen rodiny, vyjde celé schody pohodlně a zcela beze spěchu.

Všechny detektory pohybu


Č.6

Osvětlení jednotlivých schodů pomocí LED pásků

Lepicí pásky s upevněnými LED žárovkami, takzvané LED pásky, vytvoří architektonickou scénu tak, jak to nedokáže téměř žádný jiný světelný zdroj. Tyto úzké proužky lze díky jejich flexibilitě namontovat téměř kamkoli, jsou k dispozici v různých délkách a v některých případech je lze dokonce zkrátit.


Výhoda LED pásek však není jen v tom, že vytvoří úžasnou atmosféru. Když se namontují pod hranu každého schodu, zajistí také dokonalé označení jednotlivých schodů. Totéž mimochodem funguje i na zábradlí.

Všechny LED pásky


Č.7

Optimální osvětlení venkovního schodiště

Na tmavé zahradě se rozměry a umístění schodů při chůzi odhaduje ještě obtížněji. Pro schody ke vchodu do domu se často používají nástěnná světla nebo vestavěná světla s příslušným stupněm krytí. Ale: vždy se ujistěte, že světlo neoslňuje. Součástí většiny venkovních svítidel je proto kryt, např. satinované akrylové stínidlo.


Mimochodem: Nástraha zakopnutí číhá i na zahradních cestách s jednotlivými schůdky. Upozorní nás na ně světlo, které poskytují sloupková světla nebo osvětlení cest.


Instalace senzorem ovládaného osvětlení schodiště


FAQ: Často kladené otázky týkající se osvětlení schodiště?

  • Bezplatná doprava nad 500 Kč
  • Vrácení do 50 dnů zdarma
  • Velký výběr produktů

Přihlašte se k odběru newsletteru pro exkluzivní slevy!

Přihlášení nic nestojí, za to na vás čekají skvělé akce, které se vyplatí.

300 Kupón

*Lze uplatnit pouze na Světla24.cz na jeden nákup a pouze jednou. Kód musí být použit při zadání objednávky. Všechny výrobky podléhají dostupnosti. Produkty značek Homematic IP a Philips Hue jsou z nabídky vyloučeny. Minimální hodnota nákupu je 2 500 Kč. Tento kód je platný pouze 21 dní od data obdržení e-mailu s kódem.