TIPY

Tipy pro úsporu energie

Tipy pro úsporu energie v domácnosti pomocí správného osvětlení

Osvětlení interiérů a exteriérů v pronajatých bytech nebo domech je nejen faktorem dobrého pocitu, ale také faktorem nákladů. Proto má energeticky účinné osvětlení vysoký potenciál úspor. Úsporná svítidla lze nainstalovat během chvilky. Kromě toho existují i další tipy na úsporu energie, které lze okamžitě realizovat, a snížit tak náklady a přispět tak k ochraně životního prostředí.

Co byste měli vědět

Třída energetické účinnosti

Třída energetické účinnosti

Energetická účinnost musí být pro spotřebitele srozumitelná. K tomu slouží třída energetické účinnosti. Od 1. března 2021 platí nový energetický štítek, který odstraňuje matoucí třídy A+, A++ a A+++ a přehodnocuje všechny světelné zdroje s ohledem na budoucnost.

Další informace o novém energetickém štítku

Životnost

Životnost

Životnost světelných zdrojů udává, kolik hodin světelný zdroj vydrží. Například LED žárovka s životností 25 000 hodin vydrží více než 10 let, pokud se používá 6 hodin denně. Tím se ušetří náklady na nákup nových výrobků a sníží se produkce odpadu.

Jak likvidovat staré žárovky

Zásuvka a základna

Zásuvka a základna

Všechna běžná svítidla mají patici (E27, E14, GU10 atd.). Do nich lze bez problémů vložit vhodnou LED žárovku s vhodnou paticí. Vzhledem k tomu, že každý člověk potřebuje osvětlení každý den, nabízí přechod na LED velký potenciál úspor.

Více o zásuvce a základně

Srovnání osvětlení

Rychlá kontrola: Jak můžete ušetřit energii v domácnosti?

S úsporou energie v domácnosti můžete začít pomocí osvětlení ihned: s novým světelným zdrojem do běžných zásuvek. Pokud přesto hledáte nové svítidlo, např. závěsné svítidlo do jídelny, zvolte svítidlo s trvale instalovanou technologií osvětlení LED v budoucnu. A ti, kdo právě renovují, by se měli poradit s designérem osvětlení - správné umístění zásuvek může koncepci osvětlení více přizpůsobit a tím i zefektivnit.

Příklad efektivity

Žárovka přemění 95 % absorbované energie na teplo a pouze 5 % na světlo. Proto musely být výkony velmi vysoké, aby bylo dosaženo dostatečného jasu. To mimo jiné způsobilo, že žárovky byly velmi horké. S novějšími osvětlovacími technologiemi se stále více zlepšuje poměr wattů ke světelnému toku, tzv. světelná účinnost. To znamená: Více jasu je možné dosáhnout s menším množstvím energie. Hodnota světelného toku se používá proto, aby spotřebitelé mohli porovnávat různé technologie osvětlení.

Zjistěte více o společnosti lumen

  Žárovka S halogenem Energeticky úsporné LED
Životnost 1.000 h 2.000 – 4.000 h 10.000 h 15.000 – 100.000 h
Svítivost Méně než 15 lm/W přibližně 25 lm/W přibližně 50 lm/W V závislosti na modelu až do
100 lm/W nebo více
Schváleno pro obchod Zákaz žárovek od roku 2009 se na ně vztahuje. Zákaz žárovek od roku 2016 se na ně vztahuje. Od roku 2019 zakázáno předpisy o ekodesignu. Bez vlivu na předpisy i v budoucnu.
Potenciál úspor

Srovnání osvětlení

Vývoj energeticky úsporných žárovek se vždy zaměřuje na udržitelnost a ekologické aspekty. Energeticky účinnější osvětlovací technologie s delší životností snižují emise CO². Nejúspornější technologií osvětlení na trhu je LED. Kromě vysoké světelné účinnosti (poměr spotřeby energie a světla) má LED nejdelší životnost a vysokou spínací odolnost - časté zapínání a vypínání (spínací cykly) téměř nesnižuje životnost.

  Výměna osvětlovacích těles Výměna svítidel Profesionální návrh osvětlení
Nutná elektrická instalace Ne Ano Ano
Vhodné pro nájemní byty Ano Ano Ne
Vhodné pro domy obývané vlastníky Ano Ano Ano
Chytrá domácnost je možná Ano Ano Ano
Kdy má opatření smysl? Rychlý start s úsporou energie Čas na moderní design Vybavení pro budoucnost

Vyměňte osvětlovací těleso a použijte LED

Nejjednodušší způsob, jak ušetřit energii při osvětlení, je vyměnit žárovku. Energeticky nejúspornější je LED žárovka, která je k dispozici pro všechny standardní zásuvky. V tomto případě se jedná o LED retrofit. Přechod na LED je snadný a vyplatí se u všech běžných technologií osvětlení, včetně halogenových žárovek nebo kompaktních zářivek.

LED žárovky E27

Objevte nyní

LED žárovky E14

Objevte nyní

LED žárovky G9

Objevte nyní

LED žárovky GU10

Objevte nyní

LED žárovky GU5.3

Objevte nyní

Všechny LED žárovky

Objevte nyní

Jak přečíst obal lampy?

Díky moderním osvětlovacím technologiím a většímu výběru barev světla, možností regulace a stmívání obsahuje dnes balení svítidla více informací než v minulosti. Sestavili jsme průvodce nákupem svítidel.

Další informace o obalech na lampy

Svítidla s trvale integrovanou technologií LED

Svítidlo je elektrický přístroj, do kterého je vložena lampa (světelný zdroj). Svítidlo je například závěsné nebo stolní svítidlo, do jehož objímky se vkládá lampa. U moderních LED svítidel již tento rozdíl neplatí: lampa a svítidlo jsou jeden výrobek. Kromě vysoké úspory energie má dlouhou životnost, a proto nevyžaduje žádnou údržbu - už nikdy nebudete muset vyměňovat žárovky. Tím se snižuje produkce odpadu.

Jaké jsou výhody svítidel LED?

Minimalistický design

Technologie osvětlení LED je velmi kompaktní, a umožňuje tak vytvářet puristické tvary, které se dokonale hodí k modernímu stylu bydlení.

K moderním svítidlům LED

Bezúdržbový

Protože je světelná technologie trvale nainstalována, není nutné svítidlo nikdy otevírat kvůli výměně světelného zdroje.

Všechna svítidla LED

Technologie budoucnosti

Kromě vysoké úspory energie je LED technologie také technologií, která umožňuje inteligentní ovládání osvětlení. Díky tomu si můžete užít osvětlení jako nikdy předtím.

K chytrým svítidlům LED


Objevte LED svítidla a ušetřete energii.

Kdy se vyplatí LED svítidlo?

Pokud uvažujete o koupi nového svítidla (např. proto, že staré již nevyhovuje interiéru), jsou LED svítidla nejlepší volbou z hlediska úspory energie a moderního designu. Technologie kompaktního osvětlení umožňuje velmi tenké tvary, jako je například panel LED. LED panely jsou bezkonkurenční, pokud jde o distribuci světla na velkou plochu, pohodlnou stmívatelnost a další chytré funkce.

Úspora elektrické energie: Další tipy

Díky těmto tipům na úsporu elektřiny lze ušetřit další energii - většinou bez nákladných renovačních prací.

Solární světla

Solární technologie na zahradě a v okolí domu je velmi dobrým způsobem, jak ušetřit energii při venkovním osvětlení. Kromě dekorativních solárních svítidel existuje řada praktických venkovních nástěnných svítidel, světel na cesty a dalších.

Více o solárních světlech

Detektor pohybu

Světlo s detektorem pohybu a automatickým vypínáním je patrné z bilance elektřiny. Soumrakový senzor zajišťuje, že se světlo zapne pouze při nízkém okolním jasu a přítomnosti osob.

Další informace o detektorech pohybu

Chytrá domácnost

Chytré domácí osvětlení, které lze ovládat i na cestách, snižuje spotřebu energie, protože můžete zhasnout světlo, když si například v práci uvědomíte, že jste ho zapomněli zhasnout. Kromě manuálního ovládání lze světelné zdroje propojit s inteligentními senzory.

Další informace o inteligentní modernizaci

Vypnutí světla

Vypnutí světla

Je to nejjednodušší tip na úsporu energie ze všech: vypněte světlo, když ho nepotřebujete. Často na to prostě zapomenete. Pak budete i nadále zbytečně spotřebovávat elektřinu. Pokud je obtížné dostat se k vypínači světla, např. pro osoby s postižením chůze, je vhodné použít inteligentní ovládání prostřednictvím aplikace.

Snadná dodatečná montáž bezbariérového ovládání osvětlení

Jasná stínidla

Světlá stínidla z látky nebo plastu, jako je polyethylen, jsou průsvitnější. Nepohltí tolik světla jako tmavé odstíny. Do místnosti tak proniká více světla. Proto stačí nižší jas, a tím i nižší spotřeba energie osvětlovacích těles.

Objevte světlá stínidla

Světlé stropy a stěny

Světlé barvy, jako je bílá nebo pastelové barvy na stěnách a stropě, odrážejí více světla než tmavé odstíny. Díky dobrému odrazu světla postačují k příjemnému okolnímu osvětlení i svítidla s menším jasem. Světlý design interiéru proto může také šetřit energii.

Objevte odpovídající styly

Ventilátory se zimním provozem

Teplý vzduch z topení nebo kamen se v zimě hromadí pod stropem. Výsledkem jsou studené nohy. Stropní ventilátor se zimním provozem zajišťuje lepší distribuci teplého vzduchu v místnosti. To může výrazně snížit náklady na vytápění.

Inteligentní řízení vytápění

Chytrý systém vytápění je úsporný. Inteligentní radiátory vyhodnocují údaje o spotřebě a reagují na otevřená okna a přítomnost, takže se energie na vytápění využívá efektivněji. To šetří peníze a chrání životní prostředí - díky přenosným zařízením i v pronajatých bytech.

Modernizace inteligentní regulace vytápění


Návrh a renovace osvětlení

Zejména ve starších budovách nejsou rozvody elektrických přípojek přizpůsobeny modernímu bydlení. Stropní svítidla se zpravidla plánují s centrálním připojením v místnosti, připojení na stěnu vůbec a příliš málo zásuvek. Pokud tedy renovujete, poraďte se s projektantem osvětlení, protože umístěním zásuvek na správné místo lze navrhnout koncepci osvětlení podle použití a efektivně - správné světlo se zapne na správných místech. To může mít vliv na spotřebu energie i na pocit pohody. Světelný design zahrnuje:

Stropní připojení

Pro rozumnou koncepci osvětlení, např. v kombinaci kuchyně a jídelny, ne vždy stačí stropní připojení uprostřed místnosti. Výsledek: stropní svítidlo, které spotřebovává velké množství elektřiny, musí být neustále zapnuté, aby osvětlilo všechny prostory. Lepší je několik zásuvek, na které se namontují správná svítidla se správnou svítivostí, která cíleně osvětlují různé zóny.

Připojení na stěnu

Spojení stěn často vůbec neexistuje. Přesto mohou poskytnout dobré základní osvětlení a přispět k rozumnému doplnění koncepce osvětlení. Namísto příliš jasného stropního světla, které je navíc vnímáno jako nepříjemné, lze například zapnout nástěnná svítidla, která zajistí relaxační atmosféru, zatímco LED světlo na čtení v případě potřeby vrhá dostatek světla na stránky knih.

Zásuvky

Zásuvky

Zásuvky jsou při návrhu osvětlení a renovaci domácnosti vždy důležité, protože je lze použít k instalaci flexibilních řešení osvětlení, včetně stojacích a stolních lamp. Ty mohou být vhodnější pro mnoho činností, jako je čtení a relaxace. V těchto chvílích lze vynechat jasné, nepříjemné a energeticky náročné "velké" světlo na stropě. Tím se zase může ušetřit energie.

Ve společnosti Lampenwelt je profesionální světelný design k dispozici nejen pro firemní zákazníky. Kontaktujte náš zákaznický servis a získejte dobré rady ohledně osvětlení vašich čtyř stěn.

Kontaktujte náš zákaznický servis


ČASTO KLADENÉ OTÁZKY: Často kladené otázky o úsporách elektřiny

  • Bezplatná doprava nad 500 Kč
  • Vrácení do 30 dnů zdarma
  • Velký výběr produktů

Přihlašte se k odběru newsletteru pro exkluzivní slevy!

Přihlášení nic nestojí, za to na vás čekají skvělé akce, které se vyplatí.

250 Kupón

*Lze uplatnit pouze na Světla24.cz na jeden nákup a pouze jednou. Kód musí být použit při zadání objednávky. Všechny výrobky podléhají dostupnosti. Neplatí na vybrané značky. Minimální hodnota nákupu je 2 500 Kč. Tento kód je platný pouze 21 dní od data obdržení e-mailu s kódem.