
Osvětlení příjezdové cesty
Tipy na funkční a efektivní koncepci osvětlení s detektory pohybu a dalšími vychytávkami.
Stejně jako je chodba vstupem do obytné části, je i příjezdová cesta podobným vstupem na celý pozemek. Když je tato část pozemku osvětlená funkčním a zároveň atraktivním, jasným a teplým světlem, působí vlídně a vstřícně – na obyvatele domu i na příchozí návštěvníky. Správným venkovním osvětlením příjezdové cesty se navíc postaráte o větší bezpečnost a optimální viditelnost ve tmě.

Osvětlení příjezdové cesty:
Co dělat a co nedělat
Do garáže a přístřešku pro auto mohou vést různé systémy osvětlení. Jaký typ svítidel se v nich použije, to už je věc vkusu. K osvětlení vjezdu do garáže a příjezdové cesty se hodí svítidla zapuštěná do země nebo venkovní reflektory, ale stejně dobře také nástěnná svítidla nebo svítidla pro osvětlení cest.
Na co je třeba myslet:
U zapuštěných svítidel je důležité, aby po nich bylo možné přejíždět autem. Informace o maximálním zatížení naleznete v e-shopu u podrobností o výrobku.
Bodová a nástěnná světla je nutno nasměrovat tak, aby řidiče neoslňovala. Pro soukromý sektor v tomto ohledu neplatí žádné specifické předpisy, ale je důležité, aby světlo nebylo přímo v zorném poli řidiče. Mělo by být proto upevněno po straně nebo nad výškou hlavy. Čím výše jsou světla nainstalována, tím je riziko oslnění menší. Je však třeba dbát i na to, aby na zem dopadal dostatek světla.
V případě svítidel s detektory pohybu najdete vždy v návodu informaci o výšce instalace. Obvykle se pohybuje mezi 180 a 250 cm.
Nezáleží na tom, zda se jedná o klasická svítidla pro osvětlení cesty, zapuštěná světla nebo jejich kombinaci: je třeba použít dostatečný počet jednotlivých světel, aby vše bylo osvětlené jasně a úplně – jen tak bude příjezdová cesta dobře viditelná. Totéž platí pro případné obrubníky.
V rámci všech typů svítidel jsou nejefektivnější modely se soumrakovým senzorem a detektorem pohybu. Jakmile za soumraku přijede auto, světla se rozsvítí a osvětlí cestu do garáže. Po určité době se opět automaticky vypnou, což šetří energii, a tím pádem i peněženku.

Instalace osvětlení příjezdové cesty
Tipy pro správnou realizaci
Alfou a omegou úspěšné koncepce osvětlení je důkladné plánování a odborná instalace: je třeba předem zvážit, kolik světel, v jaké konstelaci a v jaké výšce bude nutné nainstalovat, aby byl později zajištěn požadovaný komfort a optimální bezpečnost.
Co je dobré vědět:
Pokud se rozhodnete pro osvětlení cesty s více svítidly, platí pro jejich umístění následující: Čím výše jsou světelné body – tedy zdroje světla – umístěny, tím méně světel budete potřebovat a tím větší může být vzdálenost mezi nimi. Svítidla pro osvětlení cest mají obvykle výšku 60 až 150 cm.
Pokud chcete nástěnná světla namontovat na stěnu garáže, doporučujeme modely, které mají světlo nasměrované dolů nebo nahoru i dolů – anebo neoslňující difuzor. Svítidla tohoto typu snižují oslnění, poskytují však tím pádem i méně světla a je možné, že bude třeba nainstalovat více svítidel. Montážní výška závisí na velikosti garáže. Doporučení, která najdete v montážním návodu pro světla s detektory pohybu, se obvykle pohybují mezi 180 a 250 cm.
Pokud jde o napájení osvětlení cest, sloupkových svítidel nebo zapuštěných světel elektřinou, měli byste z bezpečnostních důvodů využít služeb odborníka. Ten bude vědět, na co dát pozor při pokládání podzemního kabelu a u přípojek.

Detektory pohybu:
optimální řešení pro příjezdovou cestu!
Detektory pohybu zajišťují, že se světlo na příjezdové cestě zapne pouze tehdy, když je to opravdu potřeba. Tento postup snižuje náklady na elektřinu a je šetrný k žárovkám. Mnohá venkovní svítidla mají detektor pohybu integrovaný napevno nebo jsou k dostání s detektory pohybu.
Co je dobré vědět:
V případě potřeby jsou dostupná také svítidla pro osvětlení cest, která lze přepínat z režimu detektoru pohybu do režimu nepřetržitého svícení.
Pro jednu příjezdovou cestu stačí detekční úhel 120 stupňů. Existují sice modely, které pokrývají větší prostor, ale u nich se pak může stát, že se detektor pohybu aktivuje ze sousedního pozemku.
Na rozdíl od energeticky úsporných žárovek můžete s LED žárovkami dosáhnout 100% jasu ihned po zapnutí a kromě toho ušetřit náklady na elektřinu.
Co stojí za to vědět o solární energii:
Solární světla jsou ideální do obtížně přístupných míst nebo míst bez elektřiny. Existují také modely, u kterých lze panel umístit odděleně od vlastního svítidla.
V dnešní době již existují kvalitní svítidla pro osvětlení cest, sloupková svítidla, nástěnná světla, bodová světla a zapuštěná svítidla se solárním napájením. Pro jejich použití rozhodně doporučujeme detektor pohybu, díky kterému se světlo rozsvítí pouze tehdy, když do prostoru vjezdu skutečně vjede auto. To chrání baterii a žárovky, šetří energii a v konečném důsledku představuje menší zátěž i pro vaši peněženku.
Důležité upozornění: solární panel by měl být umístěn tak, aby měl dostatek slunce a nebyl zakrytý živými ploty nebo keři.
Solární moduly byste měli vždy nasměrovat tak, aby měly dostatek slunce. Solární světla pak bez problémů zvládnou svítit v průměru 8–10 hodin.
Fakta o LED žárovkách:
Ve srovnání s tradičními žárovkami šetří LED žárovky 90 % energie – chráníte tak svou peněženku i životní prostředí.
LED technologie je téměř bezúdržbová a žárovka má průměrnou životnost až 50 000 hodin
LED technologie umožňuje velmi kompaktní design svítidel – a v nich je pak trvale instalován světelný zdroj s dlouhou životností.