UŽITEČNÉ INFORMACE
vysvetleni-barva-svetla

TEPLOTA BARVY / KELVIN Jednoduše vysvětleno

Teplota barev - nazývaná také barva světla - mění atmosféru v místnosti. Díky různým barvám světla se zdá být teplejší nebo chladnější. Proto je při nákupu nového světelného zdroje nebo svítidla s trvale instalovanou technologií LED důležité věnovat pozornost teplotě barev, abyste si vybrali správné světlo pro bydlení, život a práci.

Co je teplota barev / barva světla?

Na rozdíl od barevného (RGB) světla se teplota barev vždy vztahuje k účinku bílého světla. Každý zdroj světla se skládá z různých spektrálních barev. Součtem těchto barev vzniká (různá) bílá, která je vnímána jako "teplá", "neutrální" nebo "studená". Teplota barvy se měří v kelvinech (K).

vysvetleni-barva-svetla

Jaké jsou výhody ovládání osvětlení pomocí mobilní aplikace?

vysvetleni-barva-svetla

Teplé bílé světlo (méně než 3 000 K)

Univerzální bílé světlo (3 300 až 5 300 K)

Denní bílé světlo (více než 5 300 K)

Teplá bílá

Teplá bílá <3 300 Kelvinů

Dokonalé světlo pro relaxaci a bydlení. Působí hřejivě a útulně, a proto se používá především v obývacím pokoji, jídelně nebo ložnici.

Univerzální bílá

Univerzální bílá 3 300 až 5 300 kelvinů

Věcné světlo, které podporuje soustředění a výkon. Proto se používá zejména v pracovně, kuchyni a koupelně.

Denní světlo

Denní světlo >5 300 Kelvinů

Díky vysokému obsahu modré barvy má "studená bílá" aktivační účinek na biorytmus. Používá se v průmyslu i v soukromém sektoru, např. ve sklepě nebo dílně.

Barva světla

Můžeme nastavit hodnotu Kelvina podle potřeby?

Ano, tato doplňková funkce se nazývá technologie CCT. Umožňuje jednotlivé zdroje světla flexibilně nastavit pro různé situace. Nastavení se provádí pomocí dálkového ovládání u příslušných lamp a LED svítidel nebo pomocí chytrého telefonu či hlasového ovládání u systémů inteligentního domácího osvětlení.

Kelvin

Kolik Kelvinů má žárovka?

Běžná žárovka má barevnou teplotu přibližně 2 700 kelvinů. I dnes je světlo žárovky považováno za dokonalé světlo pro běžné každodenní aktivity. Proto si moderní světelné zdroje, jako je například LED žárovka, vzaly z tohoto zdroje světla příklad, pokud jde o kvalitu světla a vzhled.

HCL svítidla

Co se děje se svítidly HCL?

Moderní kancelářské osvětlení se spoléhá na automaticky regulovanou teplotu barev a jas, které podporují biorytmus, a tím i zdraví zaměstnanců: Osvětlení zaměřené na člověka (HCL). Průběh: zvýšení jasu a aktivace světla ráno na teplou bílou večer (5.500 až 2.700 K).

Denní světlo Kelvin

Kolik Kelvinů má skutečné denní světlo?

Přirozené denní světlo má namodralou barvu světla s barevnou teplotou - v závislosti na denní době - více než 5 500 Kelvinů. Název "denní světlo" pro namodralé osvětlovací látky je rovněž odvozen od světlé barvy přirozeného denního světla. Toto světlo má podobně jako skutečné denní světlo povzbuzující účinek.

Přeškrtnuté ceny na Světla24.cz odpovídají doporučené ceně výrobce.
Všechny ceny v Kč, vč. 21 % DPH a bez nákladů za dopravu

© 2023 Lampenwelt GmbH