Osvětlení kanceláře

Doporučené kategorie

  Osvětlení kanceláře: Efektivní práce závisí i na správném osvětlení

  Osvětlení kanceláře je pro efektivní práci opravdu klíčové. Každého, kdo tvrdě pracuje až do noci a luští v polotmě dokumenty, brzy rozbolí oči, a to nejen od únavy. Správně zvolené osvětlení může těmto nepříjemnostem zabránit, protože zmírní namáhaní zraku. Osvětlení kanceláře musí navíc samozřejmě také splňovat určité normy.

  Jaké jsou vlastně požadavky na osvětlení kanceláře?

  Mezi domácí kanceláří a kanceláří v podniku jsou velké rozdíly. Doma nejste při výběru kancelářských svítidel většinou příliš omezováni. V zaměstnání však existují konkrétní normy, které je třeba dodržovat. Osvětlení kanceláře upravuje evropská norma DIN EN 12464-1 a k tomu ještě dodatečné požadavky jednotlivých zemí.

  Všeobecně platí, že osvětlení pracovišť s obrazovkami počítačů musí být vhodné pro všechny (zrakové) úlohy vykonávané na tomto pracovišti. Patří sem nejen psaní a čtení textů na obrazovce, ale i psaní a čtení textů vedle na stole. Kritéria osvětlení se určují podle druhu činnosti, zrakových úloh a typu místnosti. Tím vším je třeba se řídit při výběru kancelářských svítidel a lamp.

  Divíte se, proč je zapotřebí další osvětlení na čtení a psaní textů na obrazovce, když už obrazovka svítí sama o sobě? Je to proto, že jasná obrazovka je v absolutním kontrastu s tmavou místností – a tím se samozřejmě příliš namáhají oči.

  Svetla do pracovny

  Jak by mělo vypadat dobré osvětlení kanceláře?

  Vejdete do kanceláře, rozsvítíte a místnost je perfektně osvětlená? V dokonalém světě ano. Když se blíže podíváte na normy, uvidíte, o která kritéria kvality se jedná; získáte tak představu o tom, nakolik široký je pojem „osvětlení“.

  Pracujete z domova? V tom případě máte možnost vybrat si to, co přesně vám vyhovuje.

  Kritéria kvality dobrého osvětlení kanceláře zahrnují kromě jiného:

  • osvětlení,
  • distribuci jasu,
  • správnou teplotu barvy,
  • velmi dobré ztvárnění barev,
  • nasměrování světla,
  • zamezení přímého a odrazového oslnění,
  • zamezeni blikání,
  • zamezení velkých změn světla, pokud jde o jeho úroveň a barvu.
  Svetla do pracovny

  How many lumens are required for office lighting?

  Stejně jako jiné druhy osvětlení, emitují i kancelářské lampy světelný tok, který se měří v lumenech. Při výběru světelného zdroje je to zásadní veličina, kterou musíme sledovat, protože udává intenzitu světla vyzařovaného zdrojem. Při výběru osvětlení do kanceláře je nutno řídit se příslušnými normami. Intenzita osvětlení prostoru se měří v luxech (lx). Kancelářské pracoviště se považuje za adekvátně osvětlené při 500 lx.

  V soukromých prostorách se ale místo toho můžete řídit hodnotou lumenů (protože luxy nelze tak snadno vypočítat). Tuto hodnotu najdete v obchodě uvedenou na každé žárovce a každém svítidle se zabudovanými svítivými diodami (LED). Směrnou hodnotou např. pro dobrou stolní lampu je světelný výkon přibližně 500 lumenů.

  Při vyšších světelných výkonech doporučujeme integrovaný stmívač (při hledání v obchodě podle uvedených kritérií se dívejte na to, zda je svítidlo „stmívatelné“ nebo zda „obsahuje stmívač“). Světelný výkon si pak nastavte podle vlastních požadavků. Žádný soubor norem nemůže rozhodnut za vás – to vy rozhodujete, jakou si vytvoříte atmosféru!

  Svetla do pracovny
  Svetla do pracovny

  Proč jsou tak důležitá kancelářská svítidla, která neoslňují?

  Kdo někdy zažil oslňující kancelářské osvětlení, ví, jak je nepříjemné. Oslnění je stav, kdy je oko vystaveno vyššímu jasu, než na jaký je adaptováno. Zásadně narušuje zrakovou pohodu. Zraková pohoda je stav, kdy člověk nejen dobře vidí, ale také vnímá okolní prostředí jako příjemné a cítí se v něm komfortně. Zraková nepohoda naopak vede k únavě očí, ale i k poklesu celkové kondice, nálady a výkonnosti. Z tohoto důvodu je nutno (nejen) v kancelářích zamezit oslnění. V praxi se rozlišují dva jeho základní stupně: psychologické a fyziologické.

  Fyziologické oslnění je objektivně měřitelné a přímo ovlivňuje zrakové funkce. Způsobuje ho například dívání se do slunce nebo do světla na stropě. Ve vnitřních pracovních prostorách se nesmí vyskytovat.

  Psychologické oslnění je rušivé a představuje subjektivní pocit dráždění. Jeho důsledkem je rozptýlení pozornosti a pocit nepříjemného stavu. To, zda je například stropní svítidlo v kanceláři vnímáno jako oslňující, závisí na různých faktorech. Tyto faktory se posuzují podle metody jednotného systému hodnocení rušivého oslnění (UGR).

  Další informace vám rádi poskytnou naši specializovaní konzultanti. Kontaktní údaje jsou uvedeny níže.

  Naši specializovaní konzultanti s vámi naplánují optimální osvětlení vaší kanceláře

  Dobré osvětlení kanceláře znamená mnohem víc než jen jednoduché nainstalování a nastavení kancelářských svítidel, která se vám líbí. Základem plnění norem je dobré naplánování. Naši specializovaní konzultanti vám s tímto (i jakýmkoliv jiným) druhem projektu osvětlení rádi pomohou, takže tento klíčový úkol nebudete muset řešit sami.

  Zavolejte nám na číslo +420 228 888 280 nebo jednoduše použijte náš kontaktní formulář.

  Můžeme vám poradit s použitím

  Těšíme se na váš telefonát nebo e-mail!

  Svetla do pracovny
  Svetla do pracovny
  Svetla do pracovny
  • Bezplatná doprava nad 500 Kč
  • Vrácení do 30 dnů zdarma
  • Velký výběr produktů

  Přihlašte se k odběru newsletteru pro exkluzivní slevy!

  Přihlášení nic nestojí, za to na vás čekají skvělé akce, které se vyplatí.

  300 Kupón

  *Lze uplatnit pouze na Světla24.cz na jeden nákup a pouze jednou. Kód musí být použit při zadání objednávky. Všechny výrobky podléhají dostupnosti. Neplatí na vybrané značky. Minimální hodnota nákupu je 2 500 Kč. Tento kód je platný pouze 21 dní od data obdržení e-mailu s kódem.