Pouze

Extra -11 % od 2890 CZK | -14 % od 4390 CZK téměr na vše

Až -65 % na stropní a závěsná svítidla

Detektory pohybu / Senzory

Filtrovat a třídit
Filtrovat & třídit 0
Řazení Nejprodávanější
Barva
Cena
Použít
Značka
Nápájení ve Voltech
Včetně dálkového ovládání
Včetně vypínače
IP kód
Materiál
Pokoj
Včetně detektoru pohybu
Napájení baterií
Styl
Smart Home systémy
Třída ochrany
Provozní napětí ve Voltech
Odolný proti korozi
Režim vpřed/vzad
Je výška nastavitelná
Výška (v cm)
Použít
Hloubka (v cm)
Použít
Průměr (v cm)
Použít
Délka (v cm)
Použít
190 položek
Filtr
999 Kč
899 Kč
1 549 Kč
1 549 Kč
2 099 Kč
1 649 Kč
2 299 Kč
1 649 Kč
2 899 Kč
DMC - 6%
DMC 3 099 Kč
DMC je výrobcem doporučená maloobchodní cena produktu.
1 167 Kč
2 749 Kč
574 Kč
1 549 Kč
2 499 Kč
849 Kč
2 149 Kč
4 699 Kč
879 Kč
5 949 Kč
1 549 Kč
1 449 Kč
1 049 Kč
449 Kč
549 Kč
5 299 Kč
6 499 Kč
2 799 Kč
4 399 Kč
997 Kč
4 799 Kč
8 099 Kč
1 249 Kč
4 949 Kč
3 999 Kč
2 499 Kč
1 349 Kč
3 849 Kč
2 799 Kč
2 499 Kč
4 099 Kč
4 699 Kč
1 999 Kč
1 849 Kč
7 049 Kč
4 149 Kč
4 399 Kč
4 799 Kč
Stránka

Pohybová čidla nabízejí širokou škálu výhod: komfort, bezpečnost i potenciální úspory.

Čidla pohybu automaticky ovládají osvětlení na zahradě a v domě. Světlo tak není nutné rozsvěcet ručně a vy si nebudete muset dělat starosti s tím, abyste měli při přenášení věcí z jednoho místa na druhé volnou aspoň jednu ruku.

Použití senzorů pohybu také snižuje riziko zranění, a venku se tak včas zabrání nebezpečí zakopnutí. Uvnitř domu zase už nebudete muset tápat ve tmě po stěně a hledat vypínač.

Detektory pohybu také pomáhají chránit váš majetek před zloději. Světlo se rozsvítí, jakmile se někdo přiblíží k vašemu domu, a to často stačí, aby to potenciální zloděje odradilo od pokusu o vloupání.

V neposlední řadě jsou detektory pohybu nenáročné na peněženku, protože se aktivují pouze tehdy, když jsou potřeba – jsou tedy nákladově efektivní a šetrné k životnímu prostředí. Časy, kdy někdo na chodbě zapomněl zhasnout, jsou minulostí, což výrazně prodlužuje životnost žárovek.

Jaké typy pohybových senzorů existují?

Čidla pohybu jsou k dispozici jako samostatné příslušenství nebo jako trvalá instalace integrovaná do stávajícího svítidla. Existuje několik různých technologií senzorů pohybu, mimo jiné:

Pasivní infračervené senzory (PIR senzory)

  • fungují na principu infračerveného záření (tepelné záření)

  • pro vnitřní i venkovní použití

Vysokofrekvenční nebo radarové senzory

  • fungují na principu elektromagnetických vln

  • pro vnitřní použití a jako inteligentní HF senzory (iHF), nyní vhodné i pro venkovní použití

Ultrazvukové senzory

  • fungují na principu odrazu zvuku

  • pro vnitřní použití

Kamerové senzory

  • fungují na principu elektronického vyhodnocování obsahu obrazu

  • pro vnitřní i venkovní použití

Venkovní nástěnná svítidla s čidlem pohybu

Jak se liší detektory pohybu od detektorů přítomnosti?

Rozdíl mezi detektory pohybu a detektory přítomnosti spočívá v citlivosti senzorů. Zatímco detektory pohybu reagují na větší pohyby, jako je chůze, detektory přítomnosti zaznamenají sebemenší pohyby, jako je stlačení kliky dveří nebo psaní na klávesnici.

Díky tomu jsou detektory pohybu vhodné pro venkovní použití, aby rozsvěcely světlo ve tmě a odháněly zloděje. Uvnitř se často používají na chodbách a schodištích. Detektory přítomnosti jsou však určeny pro obytné a pracovní prostory. Zde svítí tehdy, když detekují sebemenší pohyb. Moderní detektory pohybu a přítomnosti provádějí automatické měření jasu a automaticky se vypnou, když je dostatek denního světla.

Jak fungují PIR senzory?

PIR senzory (pasivní infračervené senzory) nevysílají signály, ale přijímají tepelné záření ze svého okolí – fungují tedy pasivně. Jsou aktivovány dynamickými zdroji tepla, tj. pohybujícími se předměty, jako jsou lidé, zvířata nebo dokonce zahřáté motory automobilů.

Na statické zdroje tepla, jako je sluneční světlo, naopak PIR senzory nereagují. Dostupné jsou také výrobky, které nemohou být aktivovány drobnými zvířaty, protože to obvykle vede ke zbytečné spotřebě energie jen proto, že kolem proběhne kočka nebo ježek.

Pro optimální detekci teplotních rozdílů potřebují PIR senzory přímý kontakt s objektem. Při instalaci proto nesmí být nijak zakryty nebo zastíněny.

Citlivost senzorů může být také oslabena při silném dešti nebo tím, že lidé v zimě nosí silné oblečení.

Kde se používají PIR senzory?

Detektory pohybu s PIR senzory se používají v domácnosti i na zahradě. Jsou skvělé pro detekci velkých pohybů.

PIR senzory registrují, když prochází osoba nebo se blíží auto, je tedy důležité si uvědomit, že tyto detektory pohybu detekují příčné pohyby lépe než čelní pohyby.

Nejlépe si to vysvětlíme rozdělením čtverce na mřížku složenou z jednotlivých oblastí. Takovou oblast si můžete představit jako vzdálenost mezi roztaženými prsty.

Pokud někdo půjde k detektoru pohybu čelem, může zůstat v jedné oblasti, což znamená, že senzor nemusí detekovat žádnou změnu. Ale pokud projde kolem detektoru pohybu pod nějakým úhlem, projde několika pozorovacími oblastmi a senzor detekuje změnu. Při montáži PIR senzorů je proto třeba věnovat zvláštní pozornost úhlu. Světla s PIR senzorem by měla být instalována bez jakýchkoliv překážek, protože přímý vizuální kontakt s objektem je pro správnou funkci PIR nezbytný.

Pohybové detektory s PIR senzory se obvykle nacházejí ve venkovních prostorách a na chodbách, v garážích a na schodištích. Nejsou však vhodné pro detekci menších pohybů, například při sedavé kancelářské činnosti.

Zde jsou vhodnější tzv. detektory přítomnosti.

Osvětlení příjezdové cesty s čidlem pohybu

Stejně jako PIR čidla, i čidla přítomnosti detekují tepelné záření pomocí infračerveného záření – jen reagují mnohem citlivěji. Umožňuje to velmi podrobné rozdělení zorného pole, podobné šachovnici. Tímto způsobem dokážou detektory přítomnosti detekovat i ty nejmenší pohyby, jako je psaní na klávesnici, takže jsou vhodné do kanceláří a obývacích pokojů.

Jak fungují vysokofrekvenční senzory?

Vysokofrekvenční senzory (HF senzory) vysílají radarové paprsky (elektromagnetické vlny) a reagují na jejich odraz – odrazový obraz.

Pokud se tedy objekt pohne, frekvence vyzařovaných vln se změní a senzor změnu zaregistruje. HF senzory fungují nezávisle na teplotě, takže je lze namontovat vedle stěn, skla nebo dřeva. Na rozdíl od infračervených senzorů nepotřebují být v přímém kontaktu s objektem, a jejich funkce může proniknout tenkými stěnami, protože jejich pole detekce je horizontální a vertikální současně.

Detektory pohybu s HF senzory jsou ideální pro sklepní místnosti a chodby, které různě zahýbají – tam už infračervené senzory narážejí na své limity. Naproti tomu detektory přítomnosti s HF senzory se primárně používají v obývacích pokojích, kde registrují i ty nejjemnější pohyby – například otáčení stránky při čtení nebo psaní na klávesnici v kanceláři.

A to není vše, praktické jsou i pro použití na toaletách a v umývárnách, protože dokážou detekovat pohyb za dveřmi.

HF senzory byly dlouhou dobu nevhodné pro venkovní použití pro svou vysokou citlivost – k vyslání signálu stačil i letící list. Ale od té doby byla vyvinuta technologie, která rozlišuje lidské pohyby od hmyzu, padajícího listí a deště.

Proto se tyto inteligentní HF senzory (iHF) nyní stále častěji používají venku.

Jak fungují ultrazvukové senzory?

Detektory pohybu s ultrazvukovými senzory vysílají a přijímají zvukové vlny, které lidské ucho neslyší. Proniknou do každého koutu a skuliny v místnosti a dokážou detekovat objekty, na něž mají blokovaný přímý výhled. Neměly by však být umístěny za krytem nebo nad topením (jako radiátory nebo kamna), protože přenos zvukových vln probíhá vzduchem.

Na rozdíl od HF senzorů nemůže funkce ultrazvukových senzorů proniknout tenkými stěnami.

Detektory pohybu s ultrazvukovými senzory jsou vhodné do dlouhých chodeb a hal. Jako detektory přítomnosti se často používají v kancelářích.

Jak fungují kamerové senzory?

Pohybové detektory lze ovládat také pomocí kamerových senzorů. Pokud se zaznamená změna v záznamu obrazu, může signál rozsvítit světlo a spustit alarm. Tato technologie se používá především v oblasti zabezpečovací techniky. Pro použití v otevřených kancelářích nebo konferenčních místnostech vyvinula společnost Steinel kamerové senzory, které dokážou detekovat a počítat lidi – bez ohledu na to, zda sedí nebo stojí.

Jsou detektory pohybu do svítidel také trvale nainstalovány?

Detektory pohybu jsou k dispozici jako samostatné příslušenství, ale lze je také instalovat přímo do svítidel. Pokud jsou detektory pohybu připevněny ke světelným zdrojům, používejte pouze žárovky, které okamžitě dosahují 100% jasu, tedy například LED.

Nezapomeňte také dodržet maximální elektrický výkon (ve wattech) žárovek povolený pro detektor pohybu.

Nejjednodušší možností je pořídit si přímo svítidla s integrovanými detektory pohybu pro dům a zahradu. Pro venkovní použití jsou k dispozici stylová sloupková svítidla a osvětlení cest s detektory pohybu, které vytvářejí krásnou atmosféru a zároveň je díky nim procházka zahradou v noci bezpečnější.

Tato venkovní světla lze také přidat do vaší stávající sítě detektorů pohybu.

Jak připojím detektory pohybu?

Vzhledem k tomu, že detektory pohybu jsou k dispozici především trvale instalované ve světlech, není ve většině případů potřeba je instalovat do stávajícího elektrického systému.

Pokud se však rozhodnete pro samostatný detektor pohybu, můžete jej nainstalovat sami s minimální námahou. Před připojením detektoru pohybu se prosím ujistěte, že dodržujete bezpečnostní pravidla, která platí pro práci na elektronických instalacích.

Než se do toho však pustíte, musíte znát odpověď na následující otázky:

Bude vaše světlo ovládáno pouze pomocí detektoru pohybu, nebo bude možné jej ovládat i vypínačem?

Pokud chcete obě možnosti zkombinovat, zvolte prvek, který je známý pod názvem přepínač. Díky němu je možné světlo trvale zapnout nebo vypnout, anebo jej přepnout do režimu detektoru pohybu. Detektor pohybu můžete rovněž nastavit tak, aby byl aktivní v noci, a světlo ovládané spínačem ve dne.

Instalace detektoru pohybu

Také si musíte ujasnit, zda chcete svůj detektor pohybu namontovat v přisazené nebo zapuštěné verzi. U zapuštěné verze můžete použít spínací skříňku příslušného světelného zdroje. Provedete to tak, že vyjmete vypínač světla a připojíte detektor pohybu. Detektory pohybu jsou běžně dostupné s třívodičovou nebo dvouvodičovou technologií, které mají podle toho dvě nebo tři připojovací svorky. Dvouvodičová technologie nevyžaduje nulový vodič.

V dalším kroku nastavíte vzdálenost od blížícího se objektu (rozsah detekce) a dobu, po kterou má světlo zůstat rozsvícené v případě pohybu (doba zapnutí). Navíc pomocí soumrakového senzoru určíte hodnotu okolního jasu, od které se má vaše světlo aktivovat. Nyní stačí detektor pohybu našroubovat do spínací skříňky – a je to.

Mimochodem, není nutné instalovat pro každý světelný zdroj samostatný detektor pohybu. Na jeden detektor pohybu můžete bez problémů připojit více světelných zdrojů. Z bezpečnostních důvodů však dbejte na to, abyste nepřekročili připojené zatížení detektoru pohybu.

Svítidla s pevně nainstalovanými detektory pohybu mohou být také napájena bateriemi. Pro instalaci postačí vložit baterie a namontovat světlo na požadované místo. V této kombinaci je nejvhodnější použít energeticky úsporné LED žárovky, aby baterie vydržely co nejdéle.

Jakou třídu ochrany musí mít můj detektor pohybu?

Ve venkovních prostorách a v koupelně se ujistěte, že detektor pohybu má dostatečnou třídu ochrany IP, aby byl chráněn proti proniknutí vody a cizích těles.

Zařízení s třídou ochrany IP54 nebo vyšší jsou vhodná pro venkovní použití na venkovní stěnu nebo pod střechu. To znamená, že jsou chráněna proti prachu a stříkající vodě. Například s třídou ochrany IP66 by byl váš detektor pohybu dokonce prachotěsný a chráněný proti tryskající vodě.

Tato ochrana se doporučuje, pokud stěna nebo střecha neposkytuje žádnou ochranu.

Pro koupelnu postačuje na stropě krytí IP44, které chrání jednotku proti stříkající vodě a cizím tělesům větším než jeden milimetr. V blízkosti vany by ale bylo lepší mít krytí IP65. A do obytných místností, kde se nepředpokládá vlhkost, postačí detektory pohybu s krytím IP40, které ochrání zařízení proti pevným cizím tělesům větším než jeden milimetr, ale ne proti vodě.

V jaké výšce by měl být detektor pohybu instalován?

Ve venkovních prostorách se pro detektory pohybu doporučuje instalační výška 2 metry nebo více. Detektor pohybu by totiž měl být instalován mimo dosah nepovolaných osob – zejména zlodějů. Čím výše detektor pohybu nainstalujete, tím větší je pokrytá oblast. Pokud je instalován příliš nízko, je pokryta pouze poměrně malá plocha.

Měli byste se proto rozhodnout individuálně podle potřeb svého projektu. Zároveň je třeba dodržovat doporučení výrobce pro montážní výšku.

Jaké detekční úhly jsou vhodné pro jakou potřebu?

Detektory pohybu jsou k dispozici s úhlem detekce 90° až 360°. Pokud má být detekována například celá místnost, měli byste zvolit stropní montáž, protože tak lze pokrýt detekční rozsah 360°.

Při instalaci na stěnu stačí úhel detekce 180°. Takové detektory pohybu se nejlépe využijí k osvětlení chodby nebo ochraně venkovních prostor. Úhel 90° naopak stačí k osvětlení vstupu do domu v případě potřeby. Pro ochranu dvou vnějších stěn domu současně lze na jeden roh domu namontovat detektor pohybu s úhlem detekce 240°.

Můžete si také zakoupit detektor pohybu s velkým úhlem detekce a později jej upravit pomocí otvorů pro používanou oblast.

Pokud instalujete detektor pohybu na venkovní stěnu z bezpečnostních důvodů, ujistěte se, že je detekován i prostor přímo pod ním. Aby se zabránilo obcházení detekční oblasti, lze použít takzvanou ochranu proti plížení.

V takových případech si můžete koupit speciální objektiv nebo druhý senzor.

Potřebuje můj detektor pohybu soumrakový senzor?

Abyste zabránili aktivaci vašeho detektoru pohybu nebo detektoru přítomnosti za denního světla, doporučujeme jej zkombinovat se soumrakovým senzorem. U něj nastavíte, od jakého stupně šera má detektor pohybu venku nebo detektor přítomnosti uvnitř aktivovat zdroj světla.

Tímto způsobem zabráníte rozsvícení světla, když je dostatečně jasno. Se soumrakovým senzorem můžete také ušetřit energii a náklady a chránit tak životní prostředí – i svou peněženku.

V moderních detektorech pohybu jsou takovéto soumrakové senzory integrovány standardně.

Mimochodem, firma Steinel prodává kvalitní soumrakové spínače pod názvem Nightmatic.

Které světelné zdroje jsou vhodné pro připojení k detektoru pohybu?

Jednou z výhod detektorů pohybu je úspora energie. Protože se světlo rozsvítí, jen když je potřeba, můžete ušetřit náklady na elektřinu. LED žárovky jsou také šetrné k životnímu prostředí a šetří náklady, což z nich činí jasnou volbu pro kombinaci s detektory pohybu.

Důležité také je, že LED žárovky okamžitě dosáhnou 100% jasu a neškodí jim časté zapínání a vypínání – díky tomu jsou ideální pro použití s detektory pohybu.

Lze detektory pohybu integrovat do systémů chytré domácnosti?

Vzhledem k tomu, že vývoj směřuje stále více k systémům chytré domácnosti, jsou nyní dostupné detektory pohybu, které lze do této technologie integrovat.

Upozornění na aktivity lze vyvolat přímo prostřednictvím aplikace ve smartphonu. Pomocí aplikace lze také nastavit a kontrolovat funkce a citlivost. Bez problémů je možná i časová kontrola. A detektory pohybu propojené prostřednictvím domácí automatizace lze napojit i na stmívače, takže tlumené osvětlení se aktivuje pouze před spaním.

Jaké značky detektorů pohybu působí na trhu?

Za průkopníka v oblasti detektorů pohybu se považuje firma Steinel. Kvalitní detektory pohybu však v dnešní době mají ve svém sortimentu i další značkoví dodavatelé.

Zde je jen několik z nich:

  • Steinel

  • Philips Hue

  • Osram

  • Delta Light

Zobrazit více Ukázat méně

Přeškrtnuté ceny na Světla24.cz odpovídají doporučené ceně výrobce.
Všechny ceny v Kč, vč. 21 % DPH a bez nákladů za dopravu

© 2024 Lampenwelt GmbH