Světlo pod kuchyňskou linku

Doporučené kategorie

  Zbavte se temnoty! Prostor pod kuchyňskou linkou prozáří světlo pod skříňky

  Je vaše pracovní deska pod skříňkami kuchyňské linky příliš tmavá na to, abyste tam mohli bezpečně krájet zeleninu? Vidíte v kastrolu místo polévky jenom černou díru? A nepomůže dokonce ani to, když rozsvítíte světlo na stropě? Pak máte známý a v podstatě klasický problém s kuchyňským osvětlením.

  Stejný problém mají v kuchyni tisíce a tisíce vlastníků i nájemníků bytů a domů. Naštěstí ale existuje rychlé a jednoduché řešení: světlo pod skříňky.

  Proč mám pod skříňkami tmu (i když svítí stropní světlo)?

  Světlo ze stropu se prostě často do prostoru pod kuchyňskými skříňkami nedostane. Platí to hlavně v případě, že stojíte přímo u pracovní desky kuchyňské linky a stropní světlo máte za zády. Logicky sami sobě stíníte a váš stín je nejtemnější právě na pracovní desce, sporáku… Prostě přímo před vámi všude tam, kam se postavíte.

  Jediné řešení zní: zařídit víc světla, ideálně přímo na pracovní desce pod kuchyňskými skříňkami.

  Jaké typy kuchyňských světel pod linku existují?

  Primárně jsou dva typy světel pod skříňky: světla na liště a bodovky.

  Světla na liště

  Jsou velmi populární, protože dokážou osvětlit velký prostor (takže můžete používat všechny plotýnky sporáku, a ne jenom tu, co je světlu nejblíž). Dají se navíc používat i jinde než v kuchyni. Například nad pracovním stolem nebo v koupelně, a to v podobě světla nad koupelnové zrcadlo.

  Pozor: dobře si rozmyslete, kam světla připevníte! V místech, která jsou vystavená vlhkosti (což není jenom koupelna, ale i prostor okolo kuchyňského dřezu), musí mít svítidla odpovídající stupeň ochrany proti vlhkosti. Najděte si v popisu toho kterého svítidla kód IP, který označuje, jaký stupeň krytí poskytuje.

  Základní vysvětlení stupně krytí podle kódu IP najdete v téhle tabulce:

  Stupeň IPX4Ochrana před cizími pevnými tělesy
  0Žádná ochrana
  1Pevná tělesa ≥ 50 mm
  2Pevná tělesa ≥ 12,5 mm
  3Pevná tělesa ≥ 2,5 mm
  4Pevná tělesa ≥ 1 mm
  5Ochrana před prachem
  6Plná prachotěsnost
  Stupeň IP4XOchrana před vniknutím vody
  0Žádná ochrana
  1Svisle kapající voda
  2Šikmo kapající voda
  3Vodní tříšť
  4Stříkající voda
  5Tryskající voda
  6Silně tryskající voda
  7Krátkodobé ponoření
  8Trvalé ponoření

  Bodovky

  Obyčejně se prodávají v sadě. Pokud je umístíte poblíž sebe, umí prostor osvětlit víc než dostatečně. A mají i další výhodu. Když potřebujete světlo do menšího prostoru (např. kuchyňský kout, garsonka a podobně), nezaberou v podstatě žádné místo a bude vám jich na celou místnost stačit jen pár.

  U typické sady bodového osvětlení spojuje jednotlivé bodovky tzv. zásuvkový konektor. Od něj pak může vést společný napájecí kabel (buď pro připojení ke zdroji, nebo k vytvoření napájecí zdířky pro další svítidla). Takže dobrá zpráva – taková sada si vystačí s jedním přívodem energie (bez ohledu na počet bodovek).

  Vybrali jste si sadu bodového osvětlení, ale nejste si jistí, jestli splní, co od ní potřebujete? Dejte vědět našim expertům. Nejenom že vám hned řeknou, jestli dané osvětlení vyhovuje vašim představám, ale taky vám rádi navrhnou alternativu, kdyby bylo třeba. Nebo s nimi chcete dát řeč rovnou? Volejte na +420 228 888 280 nebo jim napište přes náš kontaktní formulář.

  svetla pod linku
  svetla pod linku

  Existuje nějaké osvětlení, které svítí na baterie?

  Kuchyňské osvětlení pod skříňky může napájet jak elektřina ze sítě, tak baterie. S nimi máte navíc tu výhodu, že se při instalaci nemusíte zabývat žádnými kabely.

  Navíc díky LED světlům už baterie vyměňujete opravdu minimálně. LEDky na ně vydrží svítit neskutečně dlouho, s osvětlením vašeho kuchyňského dřezu ale přitom udělají zázraky. Svítidla na baterie jsou prostě božská varianta, když u linky nemáte po ruce přívod elektřiny a nemůžete ho ani zřídit – třeba v pronájmu.

  Jak světla pod skříňky instalovat?

  Určitě mrkněte do návodu k montáži konkrétního svítidla. Většinu světel pod skříňky ale nejlépe přichytíte malými šroubky nebo vruty.

  V tom případě byste se ovšem neobešli bez nutnosti vyvrtat do kuchyňských skříněk malé dírky. Pokud se vám do toho nechce, můžete použít kvalitní oboustrannou lepicí pásku. Většina svítidel pod skříňky ostatně skoro nic neváží a kvalitní oboustranná lepicí páska na ně bude ve většině případů nejspíš úplně klidně stačit. Nejdřív ji ovšem raději pořádně vyzkoušejte, aby vám pak přilepené světlo nečekaně nespadlo do nádobí.

  Další možností je osvětlení na liště, které přimontujete na zeď. Terminologicky přesně to sice nejsou úplně světla pod skříňku, protože nejsou přidělaná na spodek kuchyňské linky, ale pokud na to máte prostor, nic vám nebrání je přidělat na zeď hned pod ni. A posvítí vám taky skvěle, tak co.

  Jak vyměním žárovku?

  Vyměňovat halogenovou žárovku v klasickém reflektoru pod kuchyňskými skříňkami, který má navíc napájení kabelem vedoucím kdovíkde za linkou, nebyla nikdy úplně hračka. Museli jste obyčejně vypnout elektřinu, pak taky odšroubovat kryt, no prostě samé komplikace. A ještě na to člověk bez toho světla houby viděl, že.

  Jestli si chcete zjednodušit život, vyberte si teď světlo se zabudovanými LED žárovkami. Tyhle žárovky sice nemůžete měnit, ale na druhou stranu si připomeňme, že to ani není potřeba.

  Jak to? No protože i když budete LED světlo používat několik hodin denně (a kdo by v kuchyni potřeboval víc?), vydrží vám až 30 let. LEDky jsou taky extrémně odolné vůči rozsvěcování a zhasínání. To znamená, že jim nijak neškodí ani časté zapínání a vypínání během dne.

  Jak světla pod kuchyňskou linkou rozsvěcovat?

  Buď...

  • klasicky – použijete vypínač na krytu

  nebo...

  • díky snímači pohybu

  Potřebujete něco dělat na kuchyňské pracovní desce, ale máte zamaštěné ruce a nechcete všude nechávat otisky. Senzor pohybu automaticky rozsvítí, jakmile se přiblížíte.

  Další výhoda: světlo se díky senzoru také automaticky zhasne, když zase odejdete. Snímač pohybu tak šetří energii, chrání žárovku, prodlužuje její životnost, a je tak skvělým řešením i pro každého, kdo často zapomíná zhasnout.

  Nemáte v kuchyni dostatek zásuvek? My pro vás máme tip!

  Jestli vám v kuchyni často chybí zásuvka, abyste měli třeba kam zapojit mixér (protože si zrovna nabíjíte telefon a se zástrčkou varné konvice je vždycky hrozný boj), doporučujeme si vybrat kuchyňské svítidlo, které má i doplňkové elektrické zásuvky. Bývají většinou přímo na jeho krytu, takže kromě světelného zdroje získáte i další možnost, kam připojovat elektrické spotřebiče.

  Volejte na +420 228 888 280 nebo nám napište přes náš kontaktní formulář.

  • Bezplatná doprava nad 500 Kč
  • Vrácení do 30 dnů zdarma
  • Velký výběr produktů

  Přihlašte se k odběru newsletteru pro exkluzivní slevy!

  Přihlášení nic nestojí, za to na vás čekají skvělé akce, které se vyplatí.

  300 Kupón

  *Lze uplatnit pouze na Světla24.cz na jeden nákup a pouze jednou. Kód musí být použit při zadání objednávky. Všechny výrobky podléhají dostupnosti. Neplatí na vybrané značky. Minimální hodnota nákupu je 2 500 Kč. Tento kód je platný pouze 21 dní od data obdržení e-mailu s kódem.