Zářivky

Zářivky

Velkoplošné osvětlení, které vás nenechá tápat ve tmě

Klasická zářivková trubice se stále uplatňuje velmi často, a to zejména v profesionálním sektoru, kde osvětluje kanceláře, prodejní prostory, veletržní haly a parkoviště.

Její obliba však neklesá ani v domácnostech, hlavně v garážích, sklepech, koupelnách a prádelnách.

Co jsou zářivky?

Zářivky nebo zářivkové trubice (nikoli „neonové trubice“, jak se jim někdy říká) obsahují vzácný plyn a malé množství rtuti. Světlo se generuje výbojem plynu, při kterém elektrony procházejí skleněnou trubicí a reagují s fluorescenčním povlakem.

Zářivky se vyznačují vynikající světelnou účinností, dlouhou životností a dobrým podáním barev.

Zářivky potřebují ke svému fungování předřadník (obvykle elektronický předřadník, EB), díky kterému moderní trubicová světla neblikají a který umožňuje jejich stmívatelnost.

Fluorescentní zářivka

Kde se zářivky používají?

Dnes se zářivky používají hlavně k osvětlení technických místností, jako jsou koupelny, sklepy, dílny, garáže a prádelny. Použití najdou i při osvětlení zrcadel, ale stejně jako u jiných vnitřních a vnějších svítidel jsou stále častěji nahrazovány LED žárovkami.

V profesionálním sektoru se naopak zářivky stále používají pro osvětlení kanceláří a prodejních prostor, skladů, průmyslových a veletržních hal a parkovišť.

Fluorescentní zářivka zrdcadlo v koupelně
Fluorescentní zářivka designový lustr
Fluorescentní zářivka zapuštěné světlo

Tři instalační oblasti pro zářivky.

Jaké objímky jsou k dispozici pro zářivky?

Vzhledem k širokému rozsahu používání zářivek v obytném i komerčním sektoru existuje několik možností pro délku a příkon zářivek. Rozlišuje se také mezi průměrem trubice a roztečí kolíků, jejichž kód je uveden v označení objímky nebo základny.

Nejoblíbenější jsou zářivky T5 / G5 a T8 / G13.

Pokud jde o výměnu zářivek, je důležité věnovat zvláštní pozornost kompatibilitě.

Nejste si jistí, kde začít?

Pro všechny ostatní druhy osvětlení se zářivkami jsou v našem e-shopu k dostání vhodné náhradní zářivky, včetně LED alternativ.

Fluorescentní zářivka
Fluorescentní zářivka

Existují LED alternativy pro zářivkové trubice?

Určitě!

LED alternativy existují téměř pro každou zářivku.

Mají vyšší energetickou účinnost, delší životnost a doporučují se všude tam, kde máte nainstalované zářivkové osvětlení.

Než se ale pustíte do jejich výměny, ujistěte se, že víte, jakou budete potřebovat základnu, délku, jas (lumeny), barevné podání (Ra) a barvu světla (Kelviny).

Fluorescentní zářivka stolní lampa

Je možné koupit zářivky různých tvarů?

Rozhodně – díky LED variantám máte k dispozici spoustu různých tvarů, které budou vyhovovat vašim potřebám.

Předtím, než byly k dispozici LED alternativy, které lze vyrobit tak, aby vyhovovaly jakémukoli představitelnému tvaru, byly sice zářivky v různých tvarech dostupné, ale možnosti byly minimální.

Známé příklady „různých tvarů“ zahrnují třeba osvětlení lupy, u kterého světelný zdroj lemuje v kruhu lupu a poskytuje tak světlo bez stínů. Dalším příkladem je zářivka ohnutá do prstence.

Použití zářivek v těchto tvarech je v dnešní době vzácné – na rozdíl od možností nejrůznějších tvarů, dostupných pro jejich LED alternativy.

Fluorescentní zářivka lupa
U lup, jako je jako tato, se používají speciální zakřivené zářivky s paticemi G10q.
Fluorescentní zářivka
Kruhová zářivka se základnou G10q a průměrem 22 cm.
  • Bezplatná doprava nad 500 Kč
  • Vrácení do 30 dnů zdarma
  • Velký výběr produktů

Přihlašte se k odběru newsletteru pro exkluzivní slevy!

Přihlášení nic nestojí, za to na vás čekají skvělé akce, které se vyplatí.

250 Kupón

*Lze uplatnit pouze na Světla24.cz na jeden nákup a pouze jednou. Kód musí být použit při zadání objednávky. Všechny výrobky podléhají dostupnosti. Neplatí na vybrané značky. Minimální hodnota nákupu je 2 500 Kč. Tento kód je platný pouze 21 dní od data obdržení e-mailu s kódem.