
LOUIS POULSEN - „PROPŮJČUJEME SVĚTLU TVAR“ LOUIS POULSEN V E-SHOPU
Dnes už si název Louis Poulsen nikdo nespojí s dovozcem vína. Právě v roce 1874 se společnost zabývala touto činností, kdy Ludvig R. Poulsen založil společnost s názvem „Kjøbenhavns direct Vin-Import-Kompagni“ (Kodaňská společnost pro přímý dovoz vína). Dnes, o více než 140 let později, je společnost Louis Poulsen známá jako světově proslulý dánský výrobce designových svítidel!
Osvětlení Louis Poulsen
Značka Louis Poulsen je známá svými slavnými klasickými modely svítidel od významných designérů, jako jsou Vilhelm Lauritzen, Verner Panton, Arne Jacobsen a samozřejmě Poul Henningsen. Právě s Henningsenem byl v roce 1924 zaznamenán velký ohlas: například v podobě vítězství na Paris Exposition Internationale des Arts Decoratifs & Industriels Modernes, mezinárodní výstavě dekorativního umění a průmyslového designu.
Značka Louis Poulsen je dnes zastoupena ve stylových obytných prostorách i v bezpočtu komerčních lokalit. A to například včetně úchvatného showroomu společností Carl Hansen & Søn. Nebo včetně kodaňské restaurace Langelinie Pavillonen, pro kterou byl mimochodem navržen model PH Artichoke.
Celá řada designů byla ostatně vyvinuta pro konkrétní osvětlovací úlohu v profesionálním prostředí. Designéři u Louis Poulsen se neustále zabývali a zabývají novými výzvami v podobě nových a nových stavebních projektů – a z výsledků této práce pak těží všichni zákazníci.
Designéři a klasické modely značky Louis Poulsen
Ať už jde o názvy svítidel Louis Poulsen nebo jména designérů: asi každý už o nich někdy slyšel. U těch, kteří milují design, budou názvy jako PH Artichoke nebo PH 5 vyvolávat velmi konkrétní asociace. Totiž představu funkčního, přesto však po všech stránkách výrazného designu. Zároveň jsou však tyto modely natolik univerzální, že vypadají skvěle v obytných prostorách i při profesionálním použití.
A když slyšíte jména jako Arne Jacobsen, Poul Henningsen nebo Verner Panton, právem se vám vybaví velikáni ze světa designu. Platí to i pro „nováčky“ v portfoliu: Clara von Zweigbergk, Oki Sato nebo Christian Flindt. „Být designérem znamená i dnes být zvědavý, zkoušet různé věci a snažit se je vylepšovat,“ prozrazuje Christian Flindt v rozhovoru pro Lampenwelt, a prokazuje tak průkopnického ducha podobně jako Poul Henningsen.
U Louis Poulsen najdou designoví nadšenci mnoho známých jmen – pro své vlastní čtyři stěny nebo pro další velký projekt v oblasti osvětlení, který se stane součástí mimořádné historie tohoto výrobce svítidel.
Svět Poul Henningsen

Matkou Poul Henningsen, narozeného v roce 1894, byla dánská spisovatelka Agnes Henningsen. I její syn Poul rozšířil své pole působnosti mimo jiné o psaní a stal se novinářem a spisovatelem. V myslích milovníků designu se však jeho jméno vynořuje spíše díky jeho kariéře skvělého designéra svítidel.
Jeho návrhy dnes vnímáme jako klasické a funkční, jednoduché, ale hlavně jedinečné. V minulosti byl však považován za nekonvenčního myslitele s rebelstvím v krvi. V jeho době se totiž jeho návrhy vlastně rozcházely s celou řadou tradic. Přijmout status quo? To nikdy nedělal.
Jedním z příkladů je legendární systém tří stínidel PH 3/2 z roku 1927. Optimálním způsobem zabraňuje oslnění, a je tak skutečnou inovací pro obytné prostory. Vykonal průkopnickou práci v oblasti vztahů mezi světelnými strukturami, stíny, odrazy a reprodukcí světla.
Celý život pracoval pro značku Louis Poulsen. I po jeho smrti v roce 1967 patří jeho díla k nejžádanějším a nejslavnějším v historii osvětlení.
Klasické modely od Poul Henningsen
Svět Vilhelm Lauritzen

Jím navržená svítidla a budovy ztělesňují podstatu toho, co dnes chápeme pod pojmem „moderna“ – a je tomu tak už od třicátých let minulého století.
Vilhelm Lauritzen (1894–1984) byl jedním z nejvýznamnějších dánských architektů všech dob a průkopnickým představitelem dánského funkcionalismu. Mezi jeho díla patří Nørrebro Teater (1931–1932), obchodní dům Daells Varehus (1928–1935), budova dánského rozhlasu (1936–1941) a první kodaňské letiště (1937-1939).
Lauritzen také navrhl několik vynikajících svítidel – například pro budovu dánského rozhlasu, která je celá jeho dílem. Dnes jsou tato svítidla známá pod názvy VL38 a VL45.
To, že tyto modely byly navrženy pro budovu rozhlasu, vědí jen znalci. Všichni ostatní mohou tento příběh nyní vyprávět také. A spolu s ním a s těmito světly s výrazným stínidlem si do svého domova pořídit opravdovou ikonu designu.
Svět Verner Panton

Díla dánského designéra a architekta Verner Panton jsou výrazem jeho experimentálního ducha. Jeho spolupráce se značkou Louis Poulsen začala v roce 1959.
Jeho svítidla bychom kvůli výrazným barvám a fantazii při jejich vytváření mohli téměř nazývat psychedelickými. Přitom jsou po všech stránkách funkční a přes veškerou rafinovanost se vyznačují grafickou čistotou. Souvislá figurální struktura, která dodává místnostem další rozměr.
Proslulost tomuto legendárnímu muži přinesl především model Panthella. Ten měl hrát speciální roli na velké výstavě „Světlo a barvy“ v Designmuseu Trapholt v Koldingu. Mistr, který celou výstavu plánoval jako souvislé a celostní umělecké dílo, se o tom bohužel již nedověděl. Zemřel v roce 1998 krátce před jejím otevřením. Jeho díla ale žijí dál.

Panthella Mini
Mini verze modelu Panthella je ještě univerzálnější. Širokou škálu barev má od roku 1998, kdy měla na výstavě „Světlo a barvy“ představit životní dílo Verner Panton.
Svět Arne Jacobsen

Arne Jacobsen byl architekt. Jeden z těch opravdu velkých. V roce 1927 absolvoval Královskou dánskou akademii výtvarných umění v Kodani a následně pokračoval v rozšiřování a upevňování své mezinárodní pověsti.
Je například tvůrcem budovy národní banky v Kodani. Nebo hotelu SAS Royal Hotel & Terminal, který rovněž stojí v Kodani. Anebo budovy St. Catherine's College v Oxfordu.
Kromě celých budov navrhoval také příbory, kliky dveří, koupelnový nábytek, látky, vzory na tapetách – a samozřejmě svítidla.
Stolní lampa AJ je opravdovou filmovou hvězdou – a zahrála si i ve sci-fi filmech. Její účinkování v utopiích budoucnosti naznačuje, čím se odlišovala všechna díla tohoto mistra architektury: neobvyklou čistotou designu, u které si lze snadno představit, že bude žádaná i v budoucnosti. V blízké i vzdálené.
O značce Louis Poulsen
Země původu: Dánsko
Rok založení: 1874
Zakladatel: Ludvig R. Poulsen
Ocenění: Red Dot Design Award | American Adex Award for Design Excellence | iF Produkt Design Award | Elforskningsprisen | I-NOVO Eco Award | „Lampa roku“ na Design Awards v Kodani
Adresa:
Louis Poulsen
Kuglegårdsvej 19-23
1434 Copenhague