UŽITEČNÉ INFORMACE

Nový energetický štítek EU

Důležité informace

Nový energetický štítek pro elektrické spotřebiče bude obecně platit v celé Evropě od 1. března 2021. Oba štítky budou existovat souběžně až do 1. března 2023. Mnoho výrobců však přechází na nové štítky dříve. Odpovídáme na nejdůležitější otázky týkající se nového energetického štítku a ukazujeme, co se změní - a co zůstane.


Proč byl uveden nový energetický štítek?

Elektrická zařízení, světla a žárovky jsou v nedávné minulosti stále energeticky účinnější. V důsledku toho byla všechna zařízení považována za efektivní. Tak vznikly téměř nelišící se třídy energetické účinnosti A +, A ++ nebo A +++. Díky novému energetickému štítku od roku 2021 budou rozdíly pro spotřebitele opět transparentnější. Za tímto účelem jsou všechna zařízení přehodnocena.

Energielabel-Banner

Jaký je rozdíl mezi starým a novým energetickým štítkem?

A+, A++ a A+++ (plusové třídy) S novým štítkem 2021 již neexistují, pouze třídy A až G. Třída A však prozatím zůstává prázdná, aby bylo možné v budoucnu označit ještě energeticky účinnější zařízení novými technologiemi. Proto B a C původně představují nejefektivnější svítidla.

Kromě toho nyní existuje QR kód, který vyvolává další informace o energetické účinnosti z online databáze EPREL.

Porovnání energetického štítku: jak vypadá nový energetický štítek

Starý energetický štítek

Starý energetický štítek

  1. Stará třída energetické náročnosni
  2. Kilowatt hodiny na 1 000 hodin používání
Nový energetický štítek

Nový štítek energetické náročnosni

  1. Nový štítek tříd energetické náročnosti
  2. Kilowatt hodiny na 1 000 hodin používání
  3. QR kód pro získávání údajů o účinnosti z databáze EPREL

Energetický štítek 2021:
Mohu porovnat staré a nové energetické třídy?

Třída účinnosti je předefinována pro každé svítidlo pomocí nových testovacích postupů. Proto lze staré a nové energetické třídy navzájem jen stěží srovnávat. Externí napájecí jednotka bude například v budoucnu přidána ke spotřebě energie, což sníží celkovou účinnost.

Energetická třída A navíc zůstává se změnou na novém energetickém štítku prázdná - to je vyhrazeno pro budoucí, ještě energeticky účinnější technologie.


Jsou svítidla s novým energetickým štítkem méně účinná?

Ne, jsou stále energeticky efektivní. Nový štítek účinnosti byl navržen tak, aby byl přísnější s ohledem na zkušební postupy a s ohledem na budoucnost. Podle dnešních standardů jsou účinné výrobky založené na starém energetickém štítku stejně účinné i po přechodu na novou verzi.


Která zařízení obdrží nový energetický štítek EU?

Všechny elektrické spotřebiče, které mají starý štítek energetické účinnosti EU, mají také nový. Mezi ně patří kromě světel a osvětlovačů také B. Televizory nebo domácí elektrospotřebiče, jako jsou pračky a chladničky.

Více informací:

Oficiální informace od Evropské Unie


FAQ: Často kladené otázky o energetické účinnosti

  • Bezplatná doprava nad 500 Kč
  • Vrácení do 30 dnů zdarma
  • Velký výběr produktů

Přihlašte se k odběru newsletteru pro exkluzivní slevy!

Přihlášení nic nestojí, za to na vás čekají skvělé akce, které se vyplatí.

250 Kupón

*Lze uplatnit pouze na Světla24.cz na jeden nákup a pouze jednou. Kód musí být použit při zadání objednávky. Všechny výrobky podléhají dostupnosti. Neplatí na vybrané značky. Minimální hodnota nákupu je 2 500 Kč. Tento kód je platný pouze 21 dní od data obdržení e-mailu s kódem.