Lampy pro rostliny

Filtr
Filtrovat a třídit Filtrovat & třídit 0
Řazení Position
Cena
Značka
24 položek
599 Kč
299 Kč
524 Kč
249 Kč
574 Kč
474 Kč
449 Kč
599 Kč
299 Kč
524 Kč
799 Kč
274 Kč
9 699 Kč
10 899 Kč

Světlo pro rostliny

Osvětlení rostlin pro fotosyntézu

Cerne umele osvetleni kvetin

K čemu je třeba umělé osvětlení pokojových rostlin?

V tmavém období roku i obecně ve vnitřních prostorách hrozí riziko, že rostliny nebudou mít dostatek denního světla. Nedostatek světla způsobuje, že rostliny jsou náchylnější k chorobám a škůdcům nebo že odumírají.

Osvětlení pro pěstování rostlin se používá většinou k bezpečnému přezimování. Lze jej však používat i jako celoroční osvětlení pro pěstování rostlin v tmavých prostorách i jako prodloužení denního světla. Kromě toho tak lze předpěstovat semenáčky celé řady druhů rostlin, například artyčoky, lilky nebo papriky.

Kromě soukromých obytných prostor se světlo pro rostliny používá např. v květinářstvích nebo zahradnictvích.

Jaký je rozdíl mezi světlem pro rostliny a normálním světlem?

Aby umělé osvětlení podněcovalo u rostlin fotosyntézu, je třeba speciálních svítidel – běžná svítidla v tomto případě nejsou vhodná. Nejdůležitějším rozdílem mezi běžným svítidlem a svítidlem pro rostliny je barevné spektrum, tedy složení světla.

Přirozené denní světlo obsahuje všechny vlnové délky. Rostliny potřebují především modrý a červený podíl. Osvětlení pro pěstování rostlin má tedy také více červeného a modrého podílu, což vysvětluje fialovou barvu světla. Jen toto světlo působí fotobiologicky na růst a kvetení.

Stejně jako v ostatních sektorech umělého osvětlení, i mnoho světel pro rostliny je dnes osazeno LED žárovkami. Náklady na elektřinu jsou tak nízké i při delší době svícení, která odpovídá světlu v přírodě.

Bile umele osvetleni kvetin
Osvetleni kvetin

Jak dlouho musí světlo pro rostliny svítit?

To záleží na druhu rostliny. Tropické nebo subtropické rostliny např. potřebují 12 až 14 hodin světla. Potřeba světla se navíc mění podle stadia životního cyklu rostliny.

Většina rostlin potřebuje rovněž období tmy – pokud tuto fázi vynecháme, ne vždy tím podpoříme rychlejší růst.

Pro regulaci doby svícení světla pro rostliny doporučujeme časové spínače nebo inteligentní řešení ovládání světla.

Na co je třeba dbát u osvětlení pro pěstování rostlin?

Světla pro rostliny jsou speciální svítidla, v tomto případě se používají k podpoře růstu rostlin. Světlo těchto speciálních svítidel není vhodné k osvětlení obytných prostor.

Kromě toho je třeba předem promyslet místo použití. Pokud se osvětlení pro pěstování rostlin má používat ve vlhkých prostorách, budete potřebovat vyšší stupeň krytí IP, např. IP65, aby byla zajištěna jeho vodotěsnost.

Osvetleni kvetin

Přeškrtnuté ceny na Světla24.cz odpovídají doporučené ceně výrobce.
Všechny ceny v Kč, vč. 21 % DPH a bez nákladů za dopravu

© 2023 Lampenwelt GmbH