
PŘÍJEMNĚJŠÍ PROSTŘEDÍ DÍKY LEPŠÍ AKUSTICE V MÍSTNOSTI
Zvuková izolace
Běžný den v kanceláři doprovází zvuky tiskáren, telefonní hovory i klapání klávesnic. V zájmu zachování produktivity a ochrany zdraví zaměstnanců před hlukovou zátěží (výkon zaměstnanců klesá v jejím důsledku až o 10 %) však moderní firmy začínají věnovat pozornost možnostem odhlučnění. Jednou z nejúčinnějších alternativ, která kombinuje potřebné umělé kancelářské osvětlení s pohlcováním zvuku, jsou světla s protihlukovou izolací.
Formy hluku

Hlukové efekty působící přímo na sluch
Hlukové efekty, které působí přímo na sluchové ústrojí, např. nárazový hluk. Při běžné práci v kanceláři se téměř nevyskytují, ale jde o významnou problematiku v oblasti bezpečnosti práce, například při stavebních činnostech.

Hlukové efekty působící na ostatní systémy organismu
Tyto hlukové efekty vyvolávají stresovou reakci na nadměrnou hladinu hluku, která se projevuje například snížením výkonnosti, ale může ovlivnit i zdraví člověka. Právě tyto efekty se při práci v kanceláři vyskytují nejčastěji.

Efekt koktejlové party
Nedostatečné potlačení hluku způsobuje, že jsou slyšet i osobní hovory. Chybí akustické soukromí a člověk se neustále cítí „odposlouchávaný“.
Infobox – zákonné požadavky
V kanceláři neplatí žádné zákonem stanovené limity hluku. V našem poradenství však zohledňujeme maximální hodnoty, doporučované směrnicí DIN EN ISO 11690-1, i další doporučení státních institucí a profesních sdružení.
- Hladinu akustického tlaku > 55 dB již člověk vnímá jako nepříjemnou
- Při > 70 dB výrazně klesá srozumitelnost mluveného projevu
- V kancelářích by hladina hluku na pozadí neměla překročit 30–45 dB
- Na průmyslových pracovištích se nelze vyhnout hodnotám hladiny hluku na pozadí 65–70 dB
Největší hlukovou zátěž v kanceláři generují elektronická zařízení a samotní pracovníci. Díky dobrému rozvržení kanceláře a kvalitním svítidlům pro zvukovou izolaci lze zajistit lepší akustiku místností, a tím i vyšší míru spokojenosti zaměstnanců.

Místa použití pro svítidla s protihlukovou izolací
Pro snížení hluku v kanceláři existuje několik možností (další opatření viz níže). Odhlučněné prostředí je příjemnější i ve veřejných prostorách, například v gastronomických zařízeních. Svítidla se zvukovou izolací jsou v tomto případě praktickým i estetickým řešením. Spojují v sobě funkci osvětlení a pohlcování zvuku, protože mají tělo z materiálu absorbujícího zvuk, např. z bavlněné plsti.

Samostatné pracoviště

Otevřená kancelář

Zasedací místnost

Gastronomické prostory a kantýny
Další opatření ke snížení hluku
Jedno jediné svítidlo s protihlukovou izolací hladinu hluku v místnosti zcela potlačit nedokáže. V kombinaci s dalšími opatřeními lze však výrazně snížit hladinu stresu, který hluk vyvolává v ostatních systémech lidského organismu. Vytváří se tak pozitivnější obraz pracoviště.

Strop
Výrazného účinku lze kromě svítidel se zvukovou izolací dosáhnout také protihlukovými podhledy.

Stěny
Stěny jsou velmi tvrdé, takže odrážejí zvuk. Tento efekt lze snížit s pomocí obrázků, kalendářů nebo plakátů.

Podlaha
Koberce, na rozdíl od parket, absorbují kročejový hluk. Zvuk pohlcují i pokojové rostliny.

Nábytek
Knihovny, kartotéky a samozřejmě jednací pohovka mají pozitivní vliv na akustiku místnosti.

Okna
Zvuk pohlcující rolety nebo závěsy zabraňují odrážení zvuků od oken zpět do místnosti.

Rozdělení místnosti
Pokud je to možné, je dobré umístit kopírku a tiskárnu do samostatné, oddělené místnosti. Většina lidí považuje tento zdroj hluku za nepříjemný.
Jsme tu pro vás
Náš tým odborníků vám poradí s výběrem správných svítidel pro zvukovou izolaci, která budou perfektně odpovídat vašim konstrukčním podmínkám i korporátnímu designu. Jednoduše si promluvte s jedním z našich odborníků a využijte našich speciálních podmínek pro firemní zákazníky.