UŽITEČNÉ INFORMACE

Žárovky a nové moderní alternativy

Žárovky jsou nejen populárním produktem, ale také nutným prvkem v každé domácnosti. Mají samozřejmě důležitou praktickou funkci, ale mohou se zároveň stát i designovým doplňkem. Zákaz EU týkající se výroby a prodeje tradičních žárovek do značné míry odstranil výskyt klasického modelu žárovek. Nicméně moderní LED žárovky dominují a to nejen z hlediska kvality světla, ale také vzhledu.

LED žárovky

Objevit více

Inteligentní žárovky

Objevit více

Vláknové žárovky

Objevit více


Thomas Edison

Přehled:
Historie žárovky

Thomas Alva Edison je považován za vynálezce žárovky. Určité formy žárovek však již předtím existovaly, pouze jim chyběl ten správný patent a dobrý marketingový nápad. Edison této skutečnosti využil a tento produkt zdokonalil.

V roce 1880 nechal patentovat žárovku a investoval do vytvoření elektrické rozvodné sítě, což byl první krok k modernímu stylu bydlení.


Jaké je správné světlo žárovky?

Wolframové žárovky mají barevnou teplotu 2900 stupňů Kelvina - tato intenzita zajišťuje naprosto pohodlnou a útulnou světelnou atmosféru. Pokud dojdeme na hodnotu 100 Ra, barva světla bude identická s přirozeným venkovním světlem. Žárovky jsou rovněž stmívatelné. Čím více světlo ztlumíme, tím více bude světle žlutější a teplejší, což tvoří příjemnější atmosféru.

Existuje pořád mnoho stylů a typů barev. Většina nicméně při zapnutí rozzáří skoro okamžitě a není už nutné čekat několik vtěřin. Zároveň je možné si vychutnávat světlo stylové retro vláknové žárovky Edison, která se stává více populární.

Co tvoří žárovku?

Skleněná baňka neboli skleněné tělo žárovky je vyrobeno ze skla a naplněné směsí vzácných plynů nebo vakuem, aby se zabránilo oxidaci spirály. Skleněná baňka může být transparentní, neprůhledná, mléčná nebo částečně i se zrcadlovým sklem.

Ve většině případů se vlákno skládá z wolframu. Když proud protéká vláknem, to se ohřívá a začne svítit. Teplota je vyšší než 1000 ° C.

Nejběžnější žárovka Edison má patici (E27), standardní šroubový závit o průměru 2,7 cm.

Struktura žárovky

Jaké jsou alternativy klasických žárovek?

Klasické žárovky spotřebují mnoho energie a produkují málo světla. Velice podobně na tom jsou i halogenové žárovky. Níže můžete vidět srovnání spotřeby energie a kolik hodin žárovka bude svítit. Pouze pro srovnání, klasická žárovka svítí okolo 1000 hodin.

Halogenové žárovky

až 2 000 hodin
-30 % elektrické energie v porovnání s klasickými žárovkami

Úsporné žárovky

až 20 000 hodin
-80 % elektrické energie v porovnání s klasickými žárovkami

LED žárovky

až 50 000 hodin
-90 % elektrické energie v porovnání s klasickými žárovkami


LED - moderní volba

LED jasně vítězí ve srovnání s ostatními žárovkami na trhu. S životností až 50 000 hodin, nevyžaduje LED žárovka téměř žádnou údržbu. Jsou vhodné pro ty, kteří spoléhají na moderní technologie a zajímají se o ochranu životního prostředí.

Lampy, které máte u Vás doma vybavené klasickou či halogenovou žárovkou, lze jednoduše vybavit moderní LED žárovkou, která přinese okamžité úspory energie. LED žárovky mají stejné patice jako klasické žárovky, například E27 nebo G9.

Která žárovka je ta správná?

Občas se obejdeme i bez žárovky. Stačí vybírat LED svítidla, která mají zdroj světla přímo zabudovaný.

Filamentové žárovky

Kulaté žárovky

Žárovky s plamenem

Rustikální žárovky


Designová inspirace

"Naše moderní doba začala se žárovkou." Tento výrok prohlásil Claude Maurer, designér a generální ředitel společnosti Ingo Maurer, v rozhovoru. Legendární pop-art lampa "Bulb", která přímo kopíruje klasický vzhled žárovky se může jednoduše kombinovat s moderní technologiíí LED. Ikonou moderního světelného průmyslu je tato lampa už od roku 1966.

FAQ: vše o žárovkách

  • Bezplatná doprava nad 500 Kč
  • Vrácení do 50 dnů zdarma
  • Velký výběr produktů

Přihlašte se k odběru newsletteru pro exkluzivní slevy!

Přihlášení nic nestojí, za to na vás čekají skvělé akce, které se vyplatí.

300 Kupón

*Lze uplatnit pouze na Světla24.cz na jeden nákup a pouze jednou. Kód musí být použit při zadání objednávky. Všechny výrobky podléhají dostupnosti. Produkty značek Homematic IP a Philips Hue jsou z nabídky vyloučeny. Minimální hodnota nákupu je 2 500 Kč. Tento kód je platný pouze 21 dní od data obdržení e-mailu s kódem.