UŽITEČNÉ INFORMACE

OSVĚTLENÍ JÍDELNY
3 tipy pro osvětlení jídelního stolu

Osvětlení v jídelně je zejména o dokonalém závěsném světle umístěném nad jídelním stolem - nejpružnější, výškově nastavitelné a stmívatelné. Součástí koncepce osvětlení jídelny je také útulné orientační světlo osvětlující zbytek jídelny - například s nepřímo osvětlenými nástěnnými lampami. To bývá doplněno individuálním zdůrazňujícím osvětlením - od bateriové lampy jako prostírání u stolu až po LED pásek umístěným na skleněné vitríně.

Nakupuj teď


#1

Jak najít správný koncept osvětlení do jídelny?

Na rozdíl od obývacího pokoje je v jídelně kladen důraz na plošné osvětlení - závěsné svítidlo nad jídelním stolem. Cesta designu začíná jeho výběrem, následuje výběr útulného orientačního osvětlení a originálního zdůrazňujícího osvětlení. Osvětlení jídelny je možné v nejrůznějších stylech, jako je designový, staromódní, venkovský nebo industriální.

Osvětlení plochy

Stůl je obvykle hlavním prvkem jídelny. Ať už se jedná o jednoduchý jídelní stůl nebo honosný - každý si rozhodně zaslouží vlastní zdroj světla. Nejlepší volbou pro přímé osvětlení je závěsná lampa, v závislosti na tvaru stolu, s jedním nebo více zdroji světla.


Základní osvětlení

Nejen jídelní stůl, ale i zbytek jídelny musí být dobře vybaven osvětlením. Nástěnné lampy s příjemným nepřímým osvětlením poskytují lepší orientaci v jídelně. Tento světelný efekt může produkovat také stojací lampa, kterou je možné umístit například vedle příborníku. Vhodné pro příjemné, nepřímé všeobecné osvětlení: bodovky namontované na kolejnicovém systému, které diskrétně osvětlují jídelní stěnu.


Zvýrazňující osvětlení

Koncept osvětlení jídelny lze ještě více zvýraznit, a to pomocí osvětlení skříňky, příborníků a vitrín s barevnými nebo bílými světelnými efekty. Osvětlení také pomůže zvýšit viditelnost uvnitř skříní a vitrín. Atmosférickou rozmanitost zajišťují také LED svíčky, obrazová světla nebo osvícené police.


#2

Které osvětlení je pro jídelní stůl ideální?

Závěsná lampa je ideálním řešením osvětlení jídelního stolu. Kužel světla směřující dolů osvětluje stůl a jeho bezprostřední okolí. Čím níže svítidlo visí, tím světelný kužel vyzařuje více světla soustředěného na oblast jídelního stolu. Svítidlo by však v žádném případě nemělo bránit očnímu kontaktu s osobou naproti. Optimální minimální vzdálenost spodního okraje lustru od desky stolu činí přibližně 60 cm. Výškově nastavitelné modely světel tak nabízejí absolutní flexibilitu.

Jednoplamenné závěsné světla

Pokud máte kulatý nebo dokonce malý čtvercový jídelní stůl, je velmi dobrou volbou závěsné svítidlo s jednou žárovkou. Aby lustr vyzařoval světlo rovnoměrně k okraji stolu a židlím, je vhodné jej umístit doprostřed nad střed stolu

Objevte hned


Závěsná světla s více zdroji světla

S obdélníkovým nebo velkým oválným stolem, nebo dokonce podlouhlým stolem nestačí jediný zdroj světla k tomu, aby ponořil celou jídelnu rovnoměrně rozloženém příjemným světlem. V tomto případě přicházejí do hry modely s více žárovkami nebo modely, které mají několik žárovek umístěných vedle sebe. Čím je stůl širší, tím více jednotlivých světelných zdrojů je zapotřebí.

Objevte hned


Orientační světlo

Kromě závěsné lampy umístěné nad stolem by měla jídelna nabídnout také příjemné orientační světlo - ideální jsou nástěnné lampy s nepřímým světlem. Tuto funkci mohou plnit také bodovky, stojací lampy, stolní lampy a kabelové nebo kolejnicové světelné systémy. Díky tomu je jasový kontrast mezi jídelním stolem a zbytkem místnosti příjemný pro oko!


#3

Zdůrazněte detaily pomocí mnohostranného zvýrazňujícího osvětlení

Nejen jídelní stůl, ale také okolní nábytek, jako jsou vitríny, skříňky nebo příborníky, mohou být věci, na které je majitel obzvlášť hrdý. Dokonce ani vlastní umělecké dílo na stěně nebo osobní upomínkové předměty či obrázky umístěné na komodě nemusí být odstraněny, ale mohou přitáhnout více pozornosti pomocí dalších světelných zdrojů, aniž by se výrazně změnily světelné podmínky.

Stolní lampy

K tomu jsou ideální stolní lampy na komodách a bočních stolech. Tam poskytují zvýrazněné světlo, které si můžete užít a relaxovat. V závislosti na osobním vkusu mohou být stolní lampy v jídelně vyzdobeny v různých stylech - od skandinávského vzhledu přes přírodní eleganci až po venkovský styl.

Objevte hned


Osvětlení polic

Světla s doplňkovými funkcemi jsou praktická, originální a přitahují pozornost každého. Zvláště když se rozsvítí jako nástěnná police a poskytují zároveň prostor pro skladování. Na zdi jídelny je to pro milovníky dekorace nutností. Některé modely mohou mít funkci nabíječky pro chytré telefony.

Objevte hned


Světlo na baterky

Moderní stolní lampy, které jsou stále více oblíbené v provedení bez kabelů, mohou působit velkolepě zavěšené nad jídelním stolem. A lze je použít ve více verzích jako stolní dekorace. Naprosto moderní alternativa ke klasické svíčce. A díky dobíjecí baterii je Licht2Go tak flexibilní, že si ho přenést z jídelního stolu po večeři například na konferenční stolek.

Objevte hned


LED pásky

Barevné nebo bílé LED pásky vypadají obzvlášť krásně na policích nebo ve vitrínách. Obzvláště praktické jsou ty, které lze snadno ovládat pomocí chytrého telefonu. Díky tomu lze snadno nastavit barvu světla nebo určit čas, kdy se má světlo automaticky zapnout a vypnout.

Objevte hned


Nábytkové osvětlení

U nábytku s odkládacími plochami a pevnými policemi jsou dobrou volbou zapuštěná nábytková svítidla nebo svítidla pro povrchovou montáž nábytku, která vrhají na odkládací plochy jasné, teplé světlo. To zaručuje přehled o vašich oblíbených porcelánových hrnečcích, které si můžete vždy vychutnat pohledem.

Objevte hned


Osvětlení obrazů

Každý, kdo si potrpí na luxusním designu, si zajisté bude chtít vyzdobit své stěny malbami nebo fotografiemi. Obrazová světla - připevněná přímo nad objektem - se hodí k vystavení vašich oblíbených uměleckých kousků.

Objevte hned


LED svíčky

LED svíčky a elektronické čajové svíčky přirozeně blikají a mohou tak navodit atmosféru při večeři. Lze je umístit přímo na jídelní stůl, na prádelník nebo příborník. Technologie LED je energeticky úsporná, což znamená, že svíčka hoří až několik hodin a nebezpečí skutečného požáru je eliminováno.

Objevte hned


FAQ: Často kladené otázky ohledně osvětlení v jídelně

  • Bezplatná doprava nad 500 Kč
  • Vrácení do 30 dnů zdarma
  • Velký výběr produktů

Přihlašte se k odběru newsletteru pro exkluzivní slevy!

Přihlášení nic nestojí, za to na vás čekají skvělé akce, které se vyplatí.

250 Kupón

*Lze uplatnit pouze na Světla24.cz na jeden nákup a pouze jednou. Kód musí být použit při zadání objednávky. Všechny výrobky podléhají dostupnosti. Neplatí na vybrané značky. Minimální hodnota nákupu je 2 500 Kč. Tento kód je platný pouze 21 dní od data obdržení e-mailu s kódem.