UŽITEČNÉ INFORMACE

PŘÍMÉ OSVĚTLENÍ

Jednoduše vysvětleno

Zdroje světla, které směřují do místnosti nebo na předměty, se označují jako přímé. Tuto formu osvětlení lze použít různými způsoby: jednak k základnímu osvětlení, jednak k dodatečnému osvětlení určitých oblastí nebo nebo k jejich zvýraznění.


Jak se liší přímé osvětlení od nepřímého?

Při nepřímém osvětlení dopadá světlo nejprve na povrch, například na stěnu nebo strop. Odtud se odráží do místnosti. Světlo z nepřímého osvětlení je měkké a beze stínů. Přímé osvětlení vytváří kužel světla a výrazné stíny závislé na směru. Příkladem nepřímých zdrojů světla jsou zrcadlené žárovky.

Přímé osvětlení pohovky obloukovou lampou.

Nepřímé osvětlení prostřednictvím stíněných lamp.


Co je třeba zohlednit při přímém osvětlení?

U přímého světla dbejte na to, aby nesvítilo přímo do očí a neoslňovalo, např. u reflektoru při chůzi po schodech. Mělo by být také nasměrováno tak, aby se světlo nemohlo odrážet od reflexních povrchů, jako jsou televizní obrazovky. Jinak dochází k tzv. odraženému oslnění.

Příklady použití přímého světla

Zvýraznění oblastí a předmětů

Jednotlivé bodovky a bodová světla osvětlují například noční stolek nebo komodu. Světlo je nasměrováno přímo na osvětlovanou oblast. Tímto způsobem lze inscenovat i objekty, např. postavu.

Rovnoměrné osvětlení místnosti

K zajištění komplexního okolního osvětlení v místnosti se používají stropní bodovky s více plameny. Zde je důležité správné zarovnání bodů, aby bylo dosaženo rovnoměrného osvětlení.

Světlo na čtení

Světlo na čtení na rameni stojací lampy je také přímým zdrojem světla, které se používá k osvětlení určité oblasti - v tomto případě knihy nebo novin.

Osvětlení jídelního stolu

Světelný kužel závěsných svítidel obklopuje jídelní stůl a přilehlé židle. Vytváří tak útulnou atmosféru a jemně se rozptyluje v okolí.

Kombinace přímého a nepřímého světla

Kancelářská podlahová svítidla mají často přímou světelnou složku, která osvětluje stůl, a nepřímou světelnou složku, která svítí směrem ke stropu a zajišťuje měkké osvětlení místnosti.

Pracovní světlo u stolu

Ukázkovým příkladem plošného osvětlení s přímým světlem jsou stolní svítidla. Osvětlují dokumenty a knihy a snižují tak namáhání očí.

Bezpečné cesty

Osvětlení cest je klasickou aplikací pro přímé osvětlení venkovních prostor. Světelné kužely svítidel na cestě se vzájemně propojují a zajišťují dobře osvětlenou cestu.

Inscenované fasády

Trvale instalovaná podlahová bodová světla jsou ideální pro inscenaci fasády. Hrubá fasáda se při nasvícení zepředu jeví jako hladká. Plochý úhel naopak zdůrazňuje strukturu například kamenné nebo dřevěné fasády.

Zvýraznění zahradních rostlin

Flexibilní bodové světlomety jsou ideální pro zahradu a její měnící se vegetaci. Osvětlují záhony a keře zespodu. Vznikají tak zajímavé efekty světla a stínu.

Osvětlení vjezdu do garáže a dvora

Velké venkovní plochy jsou osvětleny venkovními nástěnnými reflektory s detektory pohybu. Poskytují optimální světlo pro jízdu nebo chůzi a díky senzoru jsou v provozu pouze tehdy, když jsou potřeba.

Rozjasnění kuchyňských linek

Pracovní plochy pod kuchyňskými skříňkami jsou příkladem oblasti, která je často příliš tmavá a potřebuje další zdroj světla. Jedním z řešení jsou nábytková svítidla.

Nejlepší světlo u zrcadla

Aby nedocházelo k oslnění při holení, líčení, čištění zubů nebo mytí obličeje, jsou zrcadlová svítidla vybavena difuzorem, který snižuje oslnění světelným zdrojem.

  • Bezplatná doprava nad 500 Kč
  • Vrácení do 50 dnů zdarma
  • Velký výběr produktů

Přihlašte se k odběru newsletteru pro exkluzivní slevy!

Přihlášení nic nestojí, za to na vás čekají skvělé akce, které se vyplatí.

300 Kupón

*Lze uplatnit pouze na Světla24.cz na jeden nákup a pouze jednou. Kód musí být použit při zadání objednávky. Všechny výrobky podléhají dostupnosti. Produkty značek Homematic IP a Philips Hue jsou z nabídky vyloučeny. Minimální hodnota nákupu je 2 500 Kč. Tento kód je platný pouze 21 dní od data obdržení e-mailu s kódem.